Cykl wydarzeń jubileuszowych z okazji:
•    85-lecia restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej,
•    35-lecia Białowieskiego Parku Narodowego na liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO, zbiegającego się z Europejskimi Dniami Dziedzictwa,
•    XX-ą Wystawą Grzybów Puszczy Białowieskiej.

Program otwiera odsłonięcie pomnika żubra we czwartek 18 września o godzinie 12:00 na osadzie Zwierzyniec, czyli w połowie drogi z Hajnówki do Białowieży. Pomnik stanie na miejscu monumentu z 1862 roku upamiętniającego pierwsze polowanie cara Aleksandra II. Nowy pomnik powstał z inicjatywy Polskiego Związku Łowieckiego i dzięki ofiarności polskich myśliwych oraz zaangażowaniu Białowieskiego Parku Narodowego. Obchody 85-lecia restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej mają przypomnieć, jak ogromnego wysiłku wielu osób i instytucji trzeba było, aby zażegnać widmo zagłady żubra. Tego samego dnia zapraszamy zainteresowanych na bezpłatne wykłady poświecone żubrowi –  jego życiu, zagładzie oraz historii restytucji w Puszczy Białowieskiej.

Piątek 19 września poświęcony zostanie zagadnieniom związanym z 35 rocznicą wpisu Białowieskiego Parku Narodowego na Listę Światowego Dziedzictwa. W 1979 roku Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał na tę prestiżową Listę Park w ówczesnych jego granicach. Było to o tyle niezwykłe, że Białowieski Park był piątym na liście obiektem przyrodniczym. Obecnie na Liście znajduje się 197 obiektów przyrodniczych, a wszystkich ogółem 1007 (http://whc.unesco.org/en/list/). W tym roku Białowieski Park Narodowy włączył się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. Pragniemy przypomnieć o setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, która była wydarzeniem odmieniającym losy Polski i Polaków. Nawiążemy także do tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa:  „Dziedzictwo – źródło tożsamości" wykładem „Młyny w krajobrazie Podlasia" dra Grzegorza Ryżewskiego z Terenowego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku.

W obchody wpisuje się też jubileuszowa – XX Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej.  Uroczyste jej otwarcie nastąpi 20 września 2014 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN w Białowieży. To niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć zgromadzone świeże owocniki około 300! gatunków grzybów z grupy makrogrzybów oraz wybrane gatunki mikrogrzybów. W Puszczy Białowieskiej występuje 1 500 gatunków makrogrzybów (wielkość owocników powyżej 5 milimetrów), z tego na obszarze samego BPN – 1 300. Oznacza to, że w Puszczy można spotkać połowę wszystkich gatunków grzybów stwierdzonych w Polsce! Warto przyjść na wystawę, aby na własne oczy zobaczyć część tego grzybowego bogactwa. Będzie można też wziąć udział w akcji „Wielkie grzybów malowanie”, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o grzybach podczas wykładów wygłoszonych przez polskich czołowych specjalistów z kadry mikologicznej. Na najwytrwalszych czekać będzie specjalna niespodzianka. Warto zostać z nami do końca! Wystawę grzybów oglądać będzie można do poniedziałku 22 września.
 
PRAKTYCZNE INFORMACJE:
Osada Zwierzyniec, gdzie będzie uroczyste otwarcie nowego pomnika żubra, położona jest w połowie drogi między Hajnówką a Białowieżą (droga nr 689; po lewej stronie  drogi), tuż za skrzyżowaniem w kierunku miejscowości Budy (skręt w lewo) i Czerlonka (skręt w prawo).