Szczególnie ciekawe wydaje się genetyczne badanie wieku psów, obalające mit liczenia wieku zwierząt według ”wzoru”, że 1 rok życia czworonoga jest równy 7 latom człowieka (średnia długość życia psa to 12 lat, czyli 1/7 statystycznej długości życia ludzkiego)..

Eksperci, jak wybitny polski kynolog prof. dr. Hab. Kazimierz Ściesiński proponowali metodę liczenia, w której pierwsze pół roku życia psa odpowiada dekadzie ludzkiego, a rocznego psa zestawia się biologicznie z ludzkim 15-latkiem.

Według tej samej oceny, po dwóch latach od urodzenia pies osiąga biologiczny ekwiwalent wieku 24-letniego człowieka. Naukowcy od dawna czuli, że jest to bardziej skomplikowane. Brakowało dokładnych badań na poziomie DNA. Nowe odkrycie ma ostatecznie rozwiązać kwestię ”ludzkiego” wieku czworonoga. 

Grafika: Ideker Lab, UC San Diego

Według autorów analizy opisanej w czasopiśmie ”Cell Systems”, 12 letni pies faktycznie może odpowiadać wiekiem 70-letniemu człowiekowi, ale roczny szczeniak jest tak samo rozwinięty jak 30-letnia osoba.

 

Tempo starzenia

Nowy wzór na liczenie wieku psów bazuje na postępujących w czasie zmianach chemicznych DNA (wynikające z mechanizmu epigenetycznego zwanego metylacją), coś jakby zmarszczkach na genomie.

Tak jak ludzie, czworonogi rozwijają się po ustalonej trajektorii prowadzącej od narodzin do sędziwego wieku, gdy stają się bardziej podatne na związane ze starością choroby. Jednak na poziomie molekularnym to proces złożony: psy najpierw starzeją się bardzo szybko, by później w życiu mocno zwolnić.

- Żeby obalić ten mit o 7 ludzkich latach wystarczy pomyśleć, że przecież już 9 miesięczny pies może mieć młode. Wystarczy ruszyć głową i nijak nie wychodzi te siedem – stwierdził współautor badania, Trey Ideker z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

 

Wzór na wiek

Żeby zrozumieć zasady stojące za starzeniem się psów naukowcy zbadali 104 labradory w różnym wieku. Najmłodszy miał kilka tygodni, najstarszy 16 lat. Danika Bannasch z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis oraz Elaine Ostrander z ośrodka NIH (National Institutes of Health) porównały różnice w przebiegu metylacji między ludźmi a czworonogami.

W ten sposób stworzyły nowy wzór, gdzie:

 

WIEK CZŁOWIEKA = 16ln(WIEK PSA) + 31   (ln – logarytm naturalny)

Według tej formuły 8 tygodniowy szczeniak odpowiada wiekiem 9-miesięcznemu dziecku. I dziecko psie i ludzkie na tym etapie ząbkują. Z tego samego wzoru wynika, że 12-letni labrador jest jak człowiek który dobił do 70-ki.

 

Jak rozumie pies

Druga ważna psia-ciekawostka naukowa z ostatnich tygodni dotyczy co prawda wieku, a spraw komunikacji tych zwierząt, ale też odnosi się ona do ludzi. Gdy człowiek słyszy mowę innej osoby, mózg dzieli procesy związane z dekodowaniem informacji pomiędzy dwie półkule. Prawa wyłapuje ton, emocje towarzyszące przekazowi a lewa próbuje odczytać treść wiadomości.