Pozostałości łodzi o długości 12,8 metra, wyciosanej z jednego pnia drzewa, odkryto przypadkowo w kwietniu br. w zamulonym korycie rzeki w prowincji Siem Reap w północnej Kambodży, w pobliżu kompleksu budowli Angkoru – stolicy Imperium Khmerskiego (IX-XIV w.) w Kambodży – i słynnej świątyni Angkor Wat.
 

Jak poinformował Long Kosal, rzecznik państwowej agencji APSARA, testy próbek łodzi wykonane w instytucie badawczym w Nowej Zelandii wykazały, że znalezisko pochodzi sprzed ok. 800 lat, z początków XIII wieku.
 

Agencja APSARA została powołana w 1995 roku przez władze Kambodży do ochrony i zarządzania parkiem archeologicznym otaczającym kompleks Angkor, wpisany jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1992 roku.
 

Odkryta łódź została tymczasowo zatopiona w stawie koło świątyni Angkor Wat dla lepszego zachowania jej w dobrym stanie do czasu, kiedy zostaną podjęte decyzje dotyczące jej konserwacji i przygotowania do ekspozycji.
 

Wcześniej w czerwcu br. australijski archeolog dr Damian Evans, badający od kilkunastu lat kompleks Angkor, poinformował o odkryciu przez jego zespół - nowych śladów osadniczej i rolniczej infrastruktury wokół dawnej stolicy Imperium Khmerskiego - dokonanym w wyniku przeprowadzonych badań dżungli z zastosowaniem technologii skanowania laserowego. 
 

Źródło: PAP


Reporterzy National Geographic Traveler odwiedzili Słowenię. Zobaczcie czym potrafi zaskoczyć ten nieduży i piękny kraj!