Pola i Michał w podróży: Przystanek Afryka - wśród dzikich zwierząt

Pola i Michał zabiorą najmłodszych słuchaczy w podróż do Ugandy na spotkanie z dzikimi zwierzętami. W trakcie spotkania odwiedzimy wspólnie kilka parków i poznamy życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. To będzie opowieść o tym, że warto mieć marzenia i je realizować. Historia, która zainspiruje nie tylko dzieci do poznawania świata i czerpania radości z podróży.

Magdalena Żelazowska: Przeprowadzki na koniec świata - czy są dla każdego?

Rzucić wszystko i jechać - te słowa bardzo działają na wyobraźnię.  Kto z nas nie ma czasem ochoty uciec i znaleźć się gdzieś bardzo daleko? Gdzieś, gdzie częściej świeci słońce, czas płynie spokojniej, a pracuje się po to, by żyć, a nie na odwrót. Idealistyczna wizja czy sensowny plan? Przekonamy się poznając historie Polaków, którzy to zrobili. Zobaczymy, jak urządzili się w najbardziej niesamowitych miejscach na świecie. Zrobimy rachunek zysków i strat. Czy po przeprowadzce na drugi koniec świata zawsze żyje się długo i szczęśliwie?

Polska Misja Medyczna: Bezpieczny podróżnik

O czym warto pamiętać, a czego unikać podczas egzotycznych wakacji. Na podstawie doświadczeń pracowników i wolontariuszy Polskiej Misji Medycznej podczas realizacji projektów na całym świecie

Jak wyglądają nasze przygotowania do wakacji? Wybieramy miejsce, szukamy tanich biletów lotniczych, uzupełniamy braki w garderobie. A co z naszym zdrowiem? Jak przygotować się do wakacji, szczególnie w bardziej egzotycznych rejonach świata, by oprócz niezapomnianych wspomnień i pamiątek nie przywieźć do domu także choroby tropikalnej lub ogromnego rachunku za leczenie? Garść porad od ekspertów Polskiej Misji Medycznej.

Michał Cessanis: Made in China - Chiny jakich nie znacie

Trzecie co do wielkości Państwo na świcie, ponad 1,3 miliarda obywateli, zamieszkanie przez 56 grup etnicznych. Chiny, to kraj pełen niespodzianek oferujący nieskończoną ilość tajemnic do odkrycia. Część z nich ujawnia w swojej najnowszej książce „Made in China” Michał Cessanis – wicenaczelny National Geographic Traveler. Podczas festiwalu w Zielonej Górze Michał opowie o swoich przygodach w Chinach i kulinarnej wyprawie do Kantonu.

Krzysztof Wielicki: Polska Eksploracja Zimowa w Himalajach czyli historia eksploracji ze szczególną uwaga na zimowe K2

Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Swoją przygodę z górami zaczął w harcerstwie, a w Sokolikach narodziła się miłość do wspinaczki. Jak sam mówi „To jest pasja. Z pasji nie trzeba się tłumaczyć. Niech się tłumaczą ci, którzy jej nie mają”. Podczas Festiwalu Podróżników usłyszymy o zimowych wyprawach na ośmiotysięczniki ze szczególnym uwzględnieniem K2. Krzysztofa Wielickiego bez wątpienia można nazwać skarbnicą wiedzy w tym zakresie, bowiem ma za sobą już trzy próby zimowego zdobywania tej wymagającej i niemal niedostępnej góry.

Mateusz Waligóra: Rowerami na krańce świata

W trakcie prelekcji Agnieszka i Mateusz Waligóra opowiedzą o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000 km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce w którym czują się najlepiej.  W trakcie prelekcji autorzy opowiedzą czy da się dojechać rowerem na kraniec świata. Będzie o mieszkańcach andyjskich wiosek, którzy  nie mają zegarków, ale zawsze mają czas, polskich śladach w argentyńskiej prowincji Misiones i wspinaczkach. Po zakończonym pokazie autorzy z chęcią odpowiedzą na rodzące się pytania, doradzą, odradzą i zainspirują. 

Marek Arcimowicz: Tramen Tepui - w poszukiwaniu białej plamy na mapie.

Marek to fotograf od „zadań specjalnych” z 20-to letnim stażem. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Jego zdjęcia wielokrotnie były publikowane na łamach National Geographic Polska oraz NG Traveler. Podczas Festiwalu opowie o swojej wyprawie na szczyt Tramen Tepui w Wenezueli i odkryciu białej plamy na mapie.

 

Pierwsze wydarzenia związane z festiwalem rozpoczną się już o godzinie 9:00.

Wszystkie prelekcje są bezpłatne.

Spotkania z podróżnikami, filmy oraz warsztaty odbędą się: W namiocie na Starym Rynku, obok Ratusza.

Wszystkie szczegóły oraz program Festiwalu dostępne są na stronie internetowej: http://travelery.national-geographic.pl/program-festiwalu/2

oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/525419321189677/