Kosmos jest wielki. Naprawdę wielki. Nie uwierzyłbyś, jaki wielki, gigantyczny, szalenie olbrzymi jest kosmos. Może dla ciebie droga do drogerii to niezły kawałek, ale w porównaniu z kosmosem to pryszcz.
(Douglas Adams, ”Autostopem przez Galaktykę”)

Cytat z tej książki jest nieprzypadkowy. Wybrany  fragment żartobliwie potraktowanej fantastyki naukowej w wydaniu Douglasa Adamsa oddaje nastrój i problematykę filmu ”NASA’s Guide to Near-light-speed Travel

.

Oto kosmita jakimś cudem (nie wiadomo jakim, nieistotne) skonstruował pojazd zdolny osiągać prędkość bliską prędkości światła i wybiera się teraz w podroż. Zanim ostatecznie zapakuje walizki i prowiant na drogę głos zza kadru będzie zapoznawał go z czekającymi po drodze trudnościami.


Grafika: NASA's Goddard Space Flight Center

- Wprowadziłeś wszystkie poprawki i udoskonalenia i gotujesz się do lotu z prędkością światła. Nie wiemy jak ci się to udało, ale gratulujemy! Zanim udasz się na swój urlop, obejrzyj to pomocne wideo, aby dowiedzieć się czegoś na temat kwestii bezpieczeństwa związanej z taką podróżą, czasami przelotów i odległościami między kilkoma najbardziej popularnymi miejscami we wszechświecie – opowiada narrator.

Zgodnie ze szczególną teorią względności Alberta Einsteina, nie ma możliwości przekroczenia prędkości światła. Jeżeli więc ktoś planuje podróż międzygwiezdną, ma dwie opcje: zbudować statek zdolny do utrzymania przy życiu kilku pokoleń albo zbudować napęd pozwalający na stałe przyśpieszanie aż do sięgnięcia granicy prędkości światła. W animacji NASA podróżnik z innej planety zdołał przygotować swój statek do lotu z prędkością 0.9 c, czyli 90 proc. prędkości światła.

Grafika: NASA's Goddard Space Flight Center

Wśród najważniejszych tematów i wyzwań naukowych omówionych w poradniku podróży międzygwiezdnych jest dylatacja (rozciąganie się) czasu, tarcze ochronne dla pojazdu i czas potrzebny na pokonanie drogi do najbliższych interesujących lokalizacji (gwiazdy Proxima Centauri czy galaktyki Andromeda). Praktyczne pomysły na pokonanie tych przeszkód dopiero zaczynają się pojawiać.
Przykładem jest Breakthrough Starshot, kosztująca ok. 100 mln dolarów inicjatywa tworzenia malutkich pojazdów wyposażonych w kilkumetrowej średnicy żagle słoneczne dające się rozpędzić do 0,2 c z pomocą laserów na Ziemi. Takiemu maluchowi podróż do Alpha Centauri zabrałaby 20 lat. 

Zanim ogłoszony w 2016 projekt stanie się rzeczywistością, potrzeba będzie dalszych badań i pracy wielu pomysłowych ludzi. Wielu z nich dopiero odkrywa swoje zainteresowanie astrofizyką czy podróżami kosmicznymi. Film przygotowany przez należące do Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda studio GMS należy do kategorii materiałów edukacyjnych mogących skomplikowaną tematyką zainteresować bardzo młode i świeże umysły.