Blok „Polscy goście KFG” otwiera nasza czołowa himalaistka Kinga Baranowska,
mająca na swoim koncie wejścia na sześć ośmiotysięcznych szczytów. Po raz
pierwszy przekroczyła barierę 8000 m w 2003 roku, zdobywając Cho Oyu (8201 m). W 2006 roku był Broad Peak (8047 m), a rok później Nanga Parbat (8125 m). Przełomowy okazał się dla niej rok 2008, kiedy jako pierwsza Polka w świetnym stylu dokonała wejść na dwa ośmiotysięczniki: Dhaulagiri (8167 m) i Manaslu (8156 m). W tym roku, znów jako pierwsza Polka, weszła na trzeci szczyt świata - Kangchenjungę (8586 m). Swoje wejście zadedykowała Wandzie Rutkiewicz, która na stokach tego właśnie szczytu zaginęła w 1992 roku.

Świat gór, ale już innej – kirgiskiej strony - prezentować będą dwa zespoły. Pierwszy zespół (krakowsko-wrocławski) w składzie: Wojciech Ryczer, Rafał Zając i Michał Kasprowicz opowie o eksploracyjno-wspinaczkowej wyprawie w trudno dostępne pasmo górskie - Zachodni Kokszał Tau - leŜące na pograniczu kirgisko-chińskim. Owocem działalności zespołu były dwie nowe drogi: Z-K (D+, 600 m) na Piku Plaza 4912 m oraz Nordic Walking (AI5/5+, M4 z miejscem M5, 1000 m) na dziewiczym Piku Granitsa 5370 m.
W tym samym czasie działała w Kirgistanie wyprawa Tien-Shan Kokshaal Too Range Expedition 2009, w skład której weszli Michał Król i Andrzej Sokołowski. Jej celem było poprowadzenie drogi mikstowej na Piku Mińsk (ok. 5200 m). Niestety, z powodu kontuzji Michała Króla, zespołowi nie udało się tej drogi dokończyć. O okolicznościach wypadku i przerwaniu akcji już na grani szczytowej opowiedzą wspinacze na zblizającym się KFG.

Natomiast krakowianie Wojciech Kozub, Krzysztof Starek i Marcin Michałek
wspominać będą wspinaczkę na dziewiczą, północną ścianę szczytu Ombigaichen 6573 m, znajdującego się w otoczeniu doliny Nare w Nepalu.
Bohaterem wspinaczki wielkościanowej będzie Adam Pustelnik. Łodzianin
poprowadził w tym roku legendarną, 6-wyciągową Silbergeier (8b, 200 m) autorstwa Beata Kammerlandera, znajdującą się szwajcarskim paśmie górskim Rätikon. Dodajmy, że Silbergeier jest jedną z najtrudniejszych wielowyciągówek świata; należy do tzw. Trylogii Alpejskiej (obok End of silence 8b+ Thomasa Hubera i Kaisers neune Kleider 8b+ Stefana Glowacza). Podczas 7. KFG Adam opowie takŜe o swoim jesiennym pobycie w Indian Creek, skąd przywiózł między innymi Ruby’s Cafe 5.13-, pokonaną w stylu Flash (najtrudniejsza tradycyjna droga pokonana przez Polaka w tym stylu).

Wspinaczka sportowa to zdecydowanie domena dwóch wspinaczy, którzy
niewątpliwie polskie wspinanie wprowadzili na wyŜszy poziom – europejskie 9a. Przełomem było poprowadzenie przez Łukasza Dudka drogi Martin Krpan 9a na słoweńskiej ścianie Misja Peć w Ospie. Takie trudności powtórzył potem jeszcze raz, przechodząc linię Underground we włoskim Arco (Massone). Miniony sezon był przełomowy dla Łukasza i jednocześnie dla polskiego wspinania również w dziedzinie onsajtu. Łukasz pokonał w tym stylu linię El chorreras o la belle inconue 8b/b+ w Rodellar.

Obok Łukasza na festiwalu zaprezentuje się również nasz drugi pogromca trudności 9a, Mateusz Hałdaj. Premierą w tym stopniu była dla Mateusza droga Erfolg isttrainierbar reclimbed w austriackim Adlitzgraben, którą pokonał latem tego roku.
Jesienią do kolekcji „dziewiątek” dodał jeszcze Los Inconformistas w Rodellar. Na koncie Mateusza znajdziemy poza tym pokaźny zestaw dróg spod znaku 8c+, na czele z tą najsłynniejszą – Biographie we francuskim Céüse.

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu zobaczymy także dwa pokazy specjalne. Pierwszy - Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach Życia – poświęcony będzie wybitnemu polskiemu himalaiście Piotrowi Morawskiemu, tragicznie zmarłemu na Dhaulagiri w kwietniu tego roku. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska.
Druga odsłona specjalna – Wyprawa na Nanda Devi East (7424 m) – 70 lat
polskiego himalaizmu – to opowieść o tegorocznej wyprawie polskich alpinistów w indyjskie Himalaje, wyprawie, która odbyła się w rocznicę zdobycia przez Polaków dziewiczego wierzchołka Nanda Devi East w 1939 roku. Interesującym elementem pokazu będzie prezentacja oryginalnego materiału filmowego z wyprawy w 1939 roku, odnalezionego w Londynie po kilkudziesięciu latach poszukiwań.

Tekst: Dorota Dubicka