Wielu miłośników astronomii na całym świecie marzy o tym, żeby kiedyś zasiedlić jedną z planet w kosmosie. Nie bez powodu badania, które najbardziej elektryzują opinię publiczną dotyczą właśnie potencjalnego życia we wszechświecie. Jak na razie nie wiadomo co prawda nic o tym, żeby na Marsie czy Jowiszu miały powstać miasta, ale Polska, a konkretnie miasto Żywiec doczekało się patriotycznego akcentu w kosmosie.

Miasto Żywiec w kosmosie

Antoni Szlagor, burmistrz Miasta Żywca podzielił się z internautami niecodzienną nowiną. Jak ogłosił na Facebooku, powierzchnia Żywca powiększyła się o około 5 km. kwadratowych. Już to samo w sobie wzbudza zainteresowanie, ale polityk szybko uściślił, że „nie chodzi o kawałek ziemi, lecz o kawałek kosmosu”. I teraz zaczyna robić się jeszcze ciekawiej.

Sprawcami całego „zamieszania” są mieszkający w żywcu Michał Kusiak i pochodzący z Krakowa Michał Żołnowski. To właśnie panowie odkryli planetoidę nr 551231. Żywiec znajduje się między Marsem a Jowiszem. Ma średnicę około 1,3 km, a pełen obieg wokół Słońca zajmuje mu ponad 3 lata.

– „Idea nazwania planetoidy nazwą Żywiec zrodziła się w 2018 roku, z okazji jubileuszu 750-lecia Miasta Żywca. Tak długi czas oczekiwania na nadanie nazwy był spowodowany procedurami odbywającymi się w Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz instytucie Minor Planet Center. 
Bardzo serdecznie dziękuję obu odkrywcom” – czytamy we wpisie burmistrza Miasta Żywca na Facebooku.

Jak dotąd tylko 22 tys. z 550 tys. numerowanych planetoid zostało nazwanych. Oprócz Żywca tylko kilka polskich miast może poszczycić się własną. Są to między innymi (420779) Świdwin, (12999) Toruń i (199950) Sierpc. Kilkadziesiąt innych nazwano z kolei na cześć słynnych polaków, w tym Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina czy Tadeusza Kościuszko.

Polskie planetoidy

To nie wszystkie polskie akcenty, jakie w ostatnim czasie pojawiły się kosmosie. Z biuletynów opublikowanych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną dowiadujemy się, że odkrytą 11 października 2004 roku asteroidę 2004 TP17 nazwano Jogalia. Jest to odniesienie do litewskiego nazwiska króla Polski Władysława Jagiełły.

Obiekt (97786) Oauam nazwano z kolei na cześć polskiej placówki (OA UAM). Wcześniej był oznaczony 2000 NU2, co nawiązuje do daty odkrycia – 5 lipca 2000 r. Trzy następne planetoidy nazwano imionami poznańskich naukowców: (30234) Dudziński, (63440) Rożek i (45492) Sławomirbreiter.