Wszystkie województwa w Polsce oferują swoje indywidualne atrakcje. Opolskie zachwyci przede wszystkim miłośników dawnej architektury i zabytków, ale nie tylko. Coś dla siebie znajdą tam także wielbiciele wspaniałej przyrody i osoby chcące poznać barwną historię tego regionu. Wszystko to sprawia, że Śląsk Opolski jest wręcz wymarzonym miejscem na rodzinną wycieczkę. Gwarantujemy, że podczas tej wyprawy nikt nie będzie się nudził.

Opolskie: co warto zobaczyć?

Jeziora, malownicze lasy, imponujące wzgórza, monumentalne zamki, kunsztowne pałace, zabytkowe kościoły, jedna z nielicznych piramid w kraju, wspaniały skansen, piękny ogród zoologiczny - aż trudno uwierzyć, że w granicach tak niewielkiego województwa (9412 km kw.) może mieścić się tyle atrakcji. Jeden weekend to za mało, by zobaczyć je wszystkie, ale jesteśmy przekonani, że każdy, kto pozna klimat tego regionu, będzie tam często wracał, za każdym razem z wielkim apetytem na poznanie nowych miejsc. Opolszczyzna na weekend? Oczywiście, ale z pewnością nie na jeden. 

Z czego słynie Opolszczyzna?

Region Śląska Opolskiego słynie przede wszystkim z zachwycających zabytków. Spora w tym zasługa różnorodności etnicznej tego obszaru. Chwila, o jakiej różnorodności mowa? Przecież Opolszczyzna to przede wszystkim mniejszość niemiecka. Otóż, nie! Jedną z najliczniej reprezentowanych grup nieautochtonicznych mieszkańców Śląska Opolskiego są też Kresowianie. To sprawia, że możemy mówić tu o prawdziwej wielokulturowości, która jest wyraźnie widoczna w wielu miejscach tego zachwycającego regionu.

O ile województwo opolskie wywołuje słuszne skojarzenia z zabytkowymi obiektami, to należy wyraźnie podkreślić, że region ten słynie w całej Polsce przede wszystkim z jednego z największych i jednocześnie najważniejszych wydarzeń muzycznych. Zgadza się, mowa o Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu - wydarzeniu, które każdego roku ściąga do stolicy województwa tysiące osób z całego kraju. Mówiąc o zwiedzaniu regionu, nie można pominąć miejsc związanych z tym kultowym wydarzeniem.

Wiemy już, jakie ciekawe miejsca opolskie ma do zaoferowania i z czego słynie to województwo. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, które warto odwiedzić.

Biskupia Kopa

Nasze zestawienie otwiera atrakcja, której nie może pominąć żaden miłośnik górskich wędrówek. Najwyższy szczyt Gór Opawskich mierzy 890 m n.p.m. Podejście nie należy do specjalnie wymagających, więc górę bez większego trudu zdobędzie nawet niedoświadczony piechur. Na wytrwałych czekają dwie nagrody - zachwycająca wieża widokowa (obiekt zabytkowy, mieszczący się po czeskiej stronie) i zapierająca dech w piersiach panorama ujmujących Gór Opawskich.

Jezioro Nyskie

Kolejny punkt wycieczki, który przypadnie do gustu osobom wrażliwym na piękno natury - jeziora. Opolskie nie może równać się pod tym względem z warmińsko-mazurskim, ale także tutaj odnajdziemy malownicze akweny, które zapewniają wytchnienie od miejskiego zgiełku. Za najpiękniejsze uchodzi Jezioro Nyskie - jeden z największych zbiorników wodnych (20 km kw.) na Opolszczyźnie. Mimo że jest to popularne miejsce, bez trudu znajdziemy tam ciche zakątki, do których nie docierają przyjezdni. Osoby, które dobrze czują się pośród innych odpoczywających, powinny natomiast wybrać plażę w Skorochowie, określaną jako "polska Copacabana". To właśnie tam organizowany jest słynny Festiwal Wody i Ognia. 

Stobrawski Park Krajobrazowy

Ruszamy dalej. Kolejnym polecanym przez nas miejscem jest Stobrawski Park Krajobrazowy. Wspaniały kompleks leśny (najmłodszy ale za to jeden z największych na Opolszczyźnie) zajmuje powierzchnie 52636,5 ha i rozciąga się na obszarze aż 12 gmin! Bogata sieć szlaków pieszych i ścieżek rowerowych sprawia, że miejsce to wydaje się być wprost stworzone dla miłośników aktywnego wypoczynku, także na dwóch kółkach. Walory przyrodnicze tego miejsca są wprost nieocenione.

Zamek w Mosznej

Chcąc poznać kulturę i historię danego regionu, warto odwiedzić lokalne zamki. Opolskie ma w tej kwestii wiele do zaoferowania. Jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów (a być może nawet najpiękniejszym) jest zamek w Mosznej. Niezwykle finezyjna forma sprawia, że okazała budowla wygląda jak przeniesiona z baśniowego świata. Wytrwali naliczą tam aż 99 wież i wieżyczek! Podzielony na trzy segmenty, oferuje 365 pomieszczeń, z których jedynie kilka udostępniono do zwiedzania. Nie szkodzi, bo odwiedzający mogą też podziwiać piękną oranżerię, zjeść obiad w tamtejszej restauracji i spędzić noc w hotelu.

Piramida w Różanowie

Kultura dawnych cywilizacji fascynuje nas od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków, majętni ekscentrycy wznosili na terenie Polski piramidy, wyraźnie inspirowane grobowcami egipskich faraonów. Jedną z nich znajdziemy na Opolszczyźnie, a konkretnie - w Różanowie. 9-metrowy grobowiec został wybudowany w 1780 roku, na polecenie Augusta Frieherra von Ebena und Brunnena. Generał armii pruskiej i właściciel ziem różnowskich był znany ze swojego zamiłowania do starożytnego Egiptu. Na jego życzenie, członkowie rodu mieli być chowani jak władcy kraju nad Nilem. Do 1830 roku, w piramidzie spoczęło 28 przedstawicieli rodziny von Ebenów. 

Diabelskie Ruiny w Rożniątowie

W miasteczku Rożniątów znajdziemy nieco zapomniany obiekt. "Zapomniany" nie oznacza jednak "nieciekawy". Już sama tajemnicza aura, która otacza Diabelskie Ruiny i wzgórze, na którym są zlokalizowane, tworzy w tym miejscu niezwykle ciekawą atmosferę. Podobno stał tam kiedyś kościół. Według legendy, miał być wzniesiony w celu przegnania diabła, który opanował tereny Rożniątowa. Budowy nigdy jednak nie udało się ukończyć. Każdej nocy, czart niszczył wznoszone za dnia mury, a mieszkańcy, którzy ofiarnie budowali świątynię, o poranku musieli zaczynać od nowa. To tylko jedna z wielu opowieści na temat tego miejsca. Nie jest to najpopularniejsza atrakcja, ale zdecydowanie warto ją odwiedzić. 

Szlak drewnianych kościołów Opolszczyzny

W powiecie kluczborskim rozciąga się szlak kilkunastu drewnianych kościołów. To obowiązkowy punkt wycieczki dla osób, które zachwyca dawna architektura sakralna. Kościoły nie są tak okazałe i monumentalne, jak kamienne świątynie, ale nie brakuje im niepowtarzalnego uroku, a świetny stan zachowania (niektóre z nich pamiętają jeszcze XV wiek) zachęca do zwiedzenia tych obiektów także od środka.

Muzeum Wsi Opolskiej

Jednym z najciekawszych miejsc w województwie jest samo Opole. Atrakcje tego wspaniałego miasta można wymieniać niemal w nieskończoność. W pierwszej kolejności, zmierzamy do miejsca, w którym zatrzymał się czas. Muzeum Wsi Opolskiej gromadzi ponad 40 zabytkowych zabudowań drewnianych ze wspaniałą ekspozycją sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, charakterystycznych dla tego regionu. Przewodnicy dbają, by zwiedzający poznali barwną historię Opolszczyzny, przy czym należy podkreślić, że ich opowieści nie mają akademickiego charakteru. Bliżej im do pełnych humoru anegdot, toteż są łatwo przyswajalne, nawet dla najmłodszych.

ZOO Opole

Skoro o najmłodszych mowa, rodzinna wycieczka powinna też uwzględniać atrakcje dla dzieci. Opolskie ZOO należy do jednych z najpiękniejszych tego typu obiektów w kraju. Stanowiska dla gadów, płazów, ssaków, ptaków, ryb i wielu innych gatunków - to wszystko znajdziemy w tym niesamowitym miejscu, które otacza bajkowy krajobraz Wyspy Bolko.

Opolska Wenecja

Będąc w stolicy województwa, po prostu nie można ominąć tzw. opolskiej Wenecji. Tym mianem określa się krótki fragment Młynówki - starego koryta Odry, biegnącego przez centrum miasta (między Mostem Katedralnym i Zamkowym). To niezwykle malowniczy zakątek, idealny na rodzinną sesję zdjęciową.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Na koniec zostawiliśmy coś dla miłośników muzyki. Najbardziej rozśpiewane muzeum w Polsce to nowoczesny obiekt, pełny multimedialnych atrakcji. Ekspozycja przedstawia historię polskiej muzyki od lat 20. aż do czasów współczesnych. Ciekawym punktem programu są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych i spotkania z artystami.