Choć urodzony w Toruniu, Kopernik znaczą część swego życia związał z Warmią. Ważne badania prowadził m.in. w olsztyńskim zamku, w którym mieszkał w latach 1516-1519 i 1520-1521.
 

W Olsztynie Kopernik skonstruował słynną tablicę astronomiczną i za jej pomocą obserwował Słońce, zaś około 1520 r. zaczął spisywać swoje najsłynniejsze dzieło "O obrotach sfer niebieskich", zawierające rewolucyjną heliocentryczną teorię Wszechświata. W Olsztynie także w 1517 r. opracował zarys swojej rozprawy "O ocenie pieniądza", natomiast dwa lata później poszerzoną wersję dzieła znaną jako "Traktat o monetach", zawierającą słynne "prawo Kopernika" - mówiące, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.
 

Magnes dla turystów
 

Olsztyński historyk Paweł Błażewicz powiedział PAP, że to właśnie Kopernik stał się symbolem i wizytówką Olsztyna i to jego postać w dużej mierze przyciąga turystów na Warmię.
 

"Cieszę się, że władze Olsztyna i instytucje naukowe zauważyły, że mija właśnie 500 lat od kiedy Kopernik stał się de facto mieszkańcem Olsztyna. Choć świętowana data - 1516 roku - faktycznie nie była jego pierwszą wizyta w Olsztynie. Po raz pierwszy Kopernik przyjechał do Olsztyna w Sylwestra roku 1510/11. Po raz drugi i już na dłużej przyjechał jesienią 1516 roku, gdy przyjął funkcję administratora kapituły i rozpoczął urzędowanie w olsztyńskim zamku" - podkreślił Paweł Błażewicz.
 

Świętowane w tym roku obchody 500-lecia przybycia Kopernika do Olsztyna to drugi w ostatnim czasie ważny jubileusz związany z postacią wielkiego astronoma. Rok 2013 świętowany był jako Rok Kopernikowski w województwach warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Obchodzono wówczas 540. rocznicę urodzin słynnego Polaka oraz 470. rocznicę jego śmierci i 470. rocznicę pierwszego wydania najważniejszego w jego karierze naukowej dzieła "De revolutionibus orbium coelestium".
 

Wielkie plany
 

"Mam nadzieję, że obecny jubileusz pozwoli na podkreślenie związków Kopernika szczególnie z Olsztynem. Ja żyję cały czas w nadziei, że wśród wydarzeń kopernikowskich mogłaby się wydarzyć zimowa rekonstrukcja obrony zamku i Olsztyna przez Kopernika. To byłoby ciekawe wydarzenie, które mogłoby pokazać skomplikowaną historię Warmii w czasach, kiedy Kopernik tutaj przebywał. To także moment, by przypomnieć jak ważnym i unikalnym zabytkiem jest tablica kopernikowska na olsztyńskim zamku" - podkreślił Błażewicz.
 

Olsztyńskie uroczystości odbędą się 19 lutego w planetarium. W programie znalazły się m.in. otwarcie wystawy "Mikołaj Kopernik", panel dyskusyjny "Oblicza Mikołaja Kopernika" z udziałem naukowców oraz koncert muzyki elektronicznej.
 

Źródło: PAP