Polifenole, sirtuiny…

Zawiera produkty, które zazwyczaj skreślamy, gdy tylko myślimy „dieta”. Nie jest restrykcyjny, spowalnia procesy starzenia i poprawia ogólne samopoczucie. Brzmi jak magiczny eliksir? To sirtfood.

Dieta  polega na włączeniu do jadłospisu produktów bogatych w polifenole. Te organiczne związki chemiczne powodują aktywację sirtuin - białek występujących w organizmach ssaków, istotnych dla jakości i długości życia. To właśnie od nich - białek nazywanych „genami młodości” i „szczupłości” - wziął swoją nazwę sirtfood.

Sirtuiny mają wywierać korzystny wpływ na organizm, chronić komórki przed procesami starzenia i chorobami, przyspieszać redukcję masy ciała i poprawiać samopoczucie. Dotychczas udało się wykazać, że ich zwiększone stężenie ma związek z wydłużeniem żywotności drożdży, wciąż jednak brakuje badań na ludziach, które potwierdziłyby odchudzające działanie sirtuin.

- Korzystne oddziaływanie sirtuin na utratę tkanki tłuszczowej może wynikać z ich wpływu na spadek poziomu glukozy we krwi i zwiększania insulinowrażliwości komórek (nadmiar insuliny krążącej we krwi sprzyja przekształcaniu glukozy do postaci tkanki tłuszczowej). Zmniejszone wydzielanie insuliny w odpowiedzi na glukozę w obecności sirtuin stwierdzono w badaniach na myszach - podaje portal poradnikzdrowie.pl

Doniesienia naukowe na temat białek wykorzystali Aidan Goggins i Glen Matten. Absolwenci Uniwersytetu w Surrey w Anglii opracowali sposób żywienia, który zakłada ograniczenie kalorii i zwiększenie ilości produktów bogatych w aktywatory sirtuin. W wydanej w styczniu 2016 roku książce „The Sirtfood Diet” przedstawili podstawowe zasady żywienia według sirtfood. Z czym to się je?

 

Wszystko, co dobre

Kurczak z chili, jarmużem i salsą z pomidorów? A może sałatka z rukoli, truskawek i orzechów włoskich?

Podstawą diety sirtfood są warzywa , owoce i przyprawy, które aktywują działanie sirtuin. Najsilniejsze aktywatory to m.in. papryczka chili,  kapary, kakao, kawa, oliwa z oliwek, zielona herbata, jarmuż, lubczyk, daktyle, czerwona cebula, czerwone wino, rukola, soja, truskawki, kurkuma czy orzechy włoskie.

Sirtfood nie ma nic wspólnego z reżimem. Jedynie przez pierwsze trzy tygodnie nie należy przekraczać 1000 kcal dziennie, a jadłospis obejmuje trzy zielone koktajle oraz jeden pełny posiłek. Kolejne cztery dni  to 1500 kcal dziennie (dwa koktajle i dwa posiłki).  Drugi etap diety trwa dwa tygodnie i zakłada spożycie trzech posiłków i jednego koktajlu.