Gdy doleciałem do miasta o wszystkich zapachach świata, wiedziałem jedno - nie chce trzymać się schematów i korzystać z przewodników. Marzyłem o odkryciu go na własną rękę. Zobaczyć coś, o czym jeszcze nigdy nie przeczytałem w żadnych przewodnikach.

Miejsce, które inspiruje
Podczas jednego ze spacerów odwiedziłem The Brooklyn Art Library, która znajduje się w samym sercu Williamsburga (Brooklyn). Na samym wejściu możemy zauważyć, że nie jest to tradycyjna biblioteka. „Wyróżnij się albo zgiń” to hasło przewodnie. Nieważne w której części świata właśnie się znajdujesz, nieważne też, czy kiedykolwiek odwiedziłeś Nowy Jork. Wystarczy, że chcesz i jesteś kreatywny: każdy ma szanse zostawić tutaj swoje "dzieło" i zaprezentować je innym.

Brooklyn Art Library to miejsce i dom dla ponad 30 tysięcy szkicowników, których autorami są ludzie z ponad 135 krajów. Pomysł zrodził się w 2006 roku w Atlancie. Po kilku latach organizacja zrzeszająca artystów przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie obecnie się znajduje.

Nieważne co zamierzasz zrobić ze swoim brudnopisem: całkowicie go zaszkicować, opisać, powycinać czy poobklejać. Jest to zeszyt, z którym możesz zrobić dosłownie wszystko. Najważniejsze to wyrazić siebie. W szkicowniku zamieścić możesz swoje twórcze myśli, marzenia plany i pragnienia.

Jak to działa?

Każdy może być częścią projektu. Zarejestruj się na stronie: https://www.sketchbookproject.com, następnie wybierz swój szkicownik,
1.    Digitized Sketchbook, koszt: 60 dolarów -  do dyspozycji masz 32 strony w sztywnej okładce, która idealnie nadaje się do graficznego uzupełnienia. Wymiary to 5’’ szerokości na 7’’ długości. Twój projekt zostanie zeskanowany i będzie dostępny w wersji online.  
2.    Standard Sketchbook, koszt 25 dolarów -  tu również masz 32 strony do zapełnienia, w okładce wiórowej, którą można łatwo zagospodarować. Wymiary to 5’’ szerokości na 7’’ długości.

Po otrzymaniu przesyłki, możesz zacząć tworzyć. Następnie, po  odesłaniu swojego dzieła, twórcy „The sketchbook Project” zabierają twój brudnopis w podróż po północnej stronie Ameryki, gdzie kolejno odwiedzają liczne galerie oraz muzea. Ludzie z całego świata będą mieć dostęp do twojego szkicownika, który ostatecznie wyląduje w Brooklyn Art Library w Nowym Jorku. Staniesz się częścią największej kolekcji brudnopisów na całym świecie. Za każdym razem, gdy twój szkicownik będzie przeglądany, otrzymasz powiadomienie.

Brooklyn Art Library, gdy otrzyma zgłoszenie odnośnie zakupu szkicownika, ustala z góry narzucony termin, do kiedy masz odesłać projekt. To dodatkowa motywacja do tego, by działać!