Romans amerykanów z bibliotekami rozwinął się w czasie pandemii i tak samo wzrosła też liczba wypożyczanych przez nich książek. Według OverDrive, używanego przez biblioteki do wypożyczania materiałów cyfrowych, od 9 marca ilość wypożyczanych co tydzień e-booków w Stanach Zjednoczonych wzrosła o prawie 50 procent, nawet gdy niektóre biblioteki pozostają fizycznie zamknięte.

Obecnie, nowoczesne biblioteki na świecie nie tylko zapewniają bezpłatny dostęp do książek, ale także służą jako współczesne domy kultury, oferujące schronienie przed brzydką pogodą, ogólnodostępne toalety i zazwyczaj darmowe Wi-Fi. "Nie trzeba być ani miłośnikiem książek, ani czytelnikiem, aby korzystać z biblioteki w dzisiejszych czasach" - mówi Richard Reyes-Gavilan, dyrektor wykonawczy biblioteki Martin Luther King, Jr. Memorial Library (w skrócie MLK) w Waszyngtonie, która została ponownie otwarta 24 września po trzyletnim remoncie wartym 211 milionów dolarów.

W charakterystycznym budynku z 1972 r., zaprojektowanym przez modernistycznego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, odrestaurowano jego zewnętrzną część ze szkła i stali. Jego dawniej ciemne i ponure wnętrze zostało zaprojektowane od nowa z ogromnymi, zakrzywionymi schodami, tarasem na dachu oraz wypełnioną światłem, dwupiętrową czytelnią z cyfrowym kolażem sufitowym. Wciąż znajduje się tam oryginalny mural wewnętrzny ze scenami z życia Martina Luthera Kinga.

Podobnie jak wiele współczesnych bibliotek, MLK stylowo łączy obecnie stosy materiałów do czytania z kreatywnymi, przyjaznymi społeczeństwu przestrzeniami, takimi jak studio tańca, kawiarnia i pracownia wyposażona w drukarki 3-D i maszyny do szycia. "To dostojna, optymistyczna i radosna przestrzeń, w której ludzie będą chcieli spędzać czas" - mówi Reyes-Gavilan.

Oto podsumowanie tego, jak najważniejsze biblioteki i inne organizacje związane z książkami pomagają zarówno mieszkańcom, jak i podróżnym odczytać pandemię tej jesieni.

Oslo, nowa norweska biblioteka centralna Deichman Bjørvika, obejmuje wielopoziomowe przestrzenie do nauki i sięgające od podłogi do sufitu okna z widokiem na główny fiord miasta. / PHOTOGRAPH BY EINAR ASLAKSEN

Nowy rozdział w architekturze bibliotek

Jak pokazuje historia bibliotek, dawno, dawno temu miały one być tylko przechowalniami książek, jak twierdzi Peter Bolek, prezes i dyrektor ds. projektowych w firmie HBM Architects, która specjalizuje się w bibliotekach. "Były to budynki, w których przechowywano materiały. Nie było w nich naturalnego światła, nie było wygodnych miejsc, nie było programów ani zajęć społecznych" - podkreśla.

Ale pod koniec XX i na początku XXI wieku, gdy zmieniły się potrzeby społeczności, biblioteki przekształciły się w architektoniczne cuda i miejsca spotkań. Weźmy za przykład Toledo w Ohio i stworzoną tam w 2016 roku bibliotekę King Road Branch, którą firma Petera zaprojektowała jako olśniewający, modernistyczny mini pawilon z oknami od podłogi do sufitu i swobodnym, przypominającym księgarnię wnętrzem.

Benediktinerabtei Metten Bibliothek, uważana za jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie, znajduje się w Bawarii na terenie opactwa benedyktynów. Kolekcja otwarta do zwiedzania zawiera 150 000 tomów teologii, historii i filozofii. / PHOTOGRAPH BY MASSIMO LISTRI

Inne nowatorskie i godne uwagi biblioteki również łączą w sobie dobry design i świetne książki. Ukończona w 2018 roku, biblioteka South Central Regional Library w Louisville, Kentucky, zdobyła Amerykańską Nagrodę Architektoniczną za swoją innowacyjną trapezową formę, obłożoną błyszczącą stalą i położoną w stuletnim lesie.

Olbrzymie okna w kształcie puzzli z widokiem na centrum Manhattanu to główna atrakcja biblioteki Hunters Point Library, którą otwarto w Long Island City w Nowym Jorku w 2019 roku. Masywna cementowa konstrukcja autorstwa słynnego architekta Stevena Holla, zyskała uznanie za pomysłowe wewnętrzne schody regałowe, ale także zebrała wiele skarg (i co najmniej jeden pozew sądowy) od przedstawicieli osób niepełnosprawnych, ponieważ znajduje się w niej tylko jedna winda.

Biblioteka Królewska w Portugalii jest przykładem architektury neomanuelińskiej, odrodzenia wystawnego portugalskiego późnego gotyku. Oprócz bogactwa wnętrza, wapienna fasada budynku przedstawia portugalskich odkrywców, takich jak Vasco da Gama. Wstęp jest bezpłatny, a zdjęcia dozwolone. / PHOTOGRAPH BY MASSIMO LISTRI

W Oslo, w Norwegii, centralna biblioteka Deichman Bjørvika została otwarta w 2020 r. na głównym fiordzie miasta, prezentując spektakularnie wysunięte górne poziomy budynku i ukośne przestrzenie wewnętrzne przeznaczone dla graczy, muzyków i czytelników.