Co wyróżnia MFFZG spośród innych tego typu imprez będących świętem ludzi gór? Już sama nazwa wskazuje, że chodzi tu o wydarzenie, w którym biorą udział jedynie zespoły z regionów górskich. I właśnie ten wyspecjalizowany profil festiwalu, uwzględniający jedynie zespoły reprezentujące folklor górski stanowi o specyfice naszego święta. O wyjątkowości   Festiwalu decydują ponadto dwie inne zasady:  konkursowa formuła, poddająca zespoły ocenie przez międzynarodowe jury oraz regulamin festiwalowego konkursu z podziałem na kategorie, uwzględniające zróżnicowany profil zespołów i kierunek artystycznego opracowania.

Jakie kategorie artystyczne obejmuje konkurs?

Obecnie obowiązuje regulamin wyodrębniający trzy równorzędne kategorie, w których oceniane są zespoły.
Kat. I - tradycyjna
Kat. II - artystycznie opracowana
Kat. III - stylizowana
W każdej kategorii jury może przyznać trzy ciupagi: złotą, srebrną i brązową

Co jeszcze wyróżnia zakopiański Festiwal?

Obok tych programowych czynników, związanych z ideowym założeniami festiwalu, tym co wyróżnia nasz Festiwal, to także specyficzna atmosfera świętowania, którą tworzą nie tylko prezentacje na scenie, ale przede wszystkim imprezy i wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Dają publiczności okazję do poznania i podziwiania folkloru i kultury zespołów uczestniczących w festiwalu. Równie istotne w tym kontekście są wspólne spotkania samych członków zespołów w klubie festiwalowym, gdzie bawią się razem przy żywej góralskiej muzyce.

Za nami 40 edycji Festiwalu. Czym nas zaskoczy Festiwal w tym roku?

Mam nadzieję, że tegoroczny Festiwal będzie znów udanym i na swój sposób wyjątkowym spotkaniem ludzi z różnych zakątków Europy, a także ciekawą przygodą tak dla publiczności jak i samych zespołów.
W tym roku oprócz koncertów konkursowych i towarzyszących w wykonaniu zespołów uczestniczących w MFFZG, planujemy kilka dodatkowych atrakcji. Nasze świętowanie rozpoczynamy od niezwykłego wydarzenia, jakim będzie czwartkowy (20.08) koncert w wykonaniu zespołów Twinkle Brothers i Trebunie-Tutki. W piątek zapraszamy na wielkie karpackie granie, które odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Łuku Karpat.

A czy jest jakaś niespodzianka dla festiwalowej publiczności?

We wtorek (25.08) czeka nas niespodzianka w postaci góralskiej opery „Naski Świat” przygotowanej przez regionalny zespół „Regle” z Poronina.

Kto napisał libretto do tej opery?

W dziejach kultury podhalańskiej, to drugie po Jadwisi spod regli tego typu dzieło, ale pierwsze napisane przez rodowitego Podhalanina, poetę z Poronina Franciszka Łojasa Koślę. I chociaż jak w każdej operze tematem wiodącym jest miłość, która wszystko zwycięża, to w utworze poety z Poronina słychać osobisty ton zatroskania i społecznego zaangażowania. Słychać nutkę żalu za odchodzącym światem pasterskiego bytowania w halach z całym bogactwem tradycyjnych czynności, zachowań, wierzeń i zwyczajów, ale także refleksję nad współczesną rzeczywistością, nad sprawami, które nas dotykają, nurtują.

A co dla tych, którzy w praktyczny sposób zechcą się spotkać ze sztuką ludową ludzi gór?

W ramach Festiwalu odbędą się warsztaty folklorystyczne dla młodzieży oraz konferencja naukowa pt. „Instrumentarium muzyki ludowej”. Ponadto zapraszamy na kiermasz sztuki ludowej do festiwalowej wioski oraz prezentację kultury polskiej góralszczyzny, która odbędzie się na zakończenie festiwalu w piątek 28 sierpnia. Będzie to Dzień Górali Polskich przygotowany przez Związek Podhalan w Polsce.