Utrzymanie równowagi pomiędzy rozwojem turystyki a zachowaniem natury w stanie nienaruszonym już od wielu lat jest troską Norwegów. Przyznanie Norwegii statusu kraju spełniającego wymagające kryteria UNWTO (United Nations World Tourism Organization) potwierdza wkład norweskiego rządu i organizacji turystycznych w rozwój zrównoważonej turystyki.

Nowe standardy dotyczące zrównoważonego rozwoju turystki były opracowywane przez ostatnie cztery lata, obejmują kilka aspektów: ekonomiczny, kulturowy, społeczny i związany z ochroną środowiska naturalnego. Turystyka, podobnie jak inne gałęzie gospodarki może prowadzić do negatywnych zmian w środowisku, które powinny być minimalizowane.

- Strategia zrównoważonego rozwoju w turystyce to mądrzejsza droga rozwoju tej gałęzi gospodarki – mówi Per-Arne Tuftin, dyrektor ds. turystyki w Innovation Norway. - Pomaga przyrodzie i wzmacnia pozytywne wrażenia wśród turystów.

Niezwykła norweska natura przyciąga co roku miliony turystów, którzy zachwycają się pięknem gór, fiordów, lodowców, wodospadów oraz poznają historię regionów dzięki świetnie zorganizowanym muzeom i skansenom. Liderami jakości są obecnie cztery regiony Norwegii: Vega, Trysil, Røros and Lærdal, które jako pierwsze otrzymały certyfikaty nadające im status gmin zrównoważonego rozwoju w turystyce. To one wyznaczają standardy w tym zakresie, zarówno dla innych miejsc w Norwegii jak i na całym świecie.

- Przez cały czas pracujemy nad tym, żeby osoby odwiedzające nasz kraj zyskały jak najwięcej niezapomnianych wrażeń, które będą oddziaływać na ich wszystkie zmysły: wzroku, węchu, smaku i dotyku, aby poznały kulturę naszego kraju, jego zwyczaje, historię, kuchnię – podsumowuje Per-Arne Tuftin.

Więcej o certyfikatach zrównoważonego rozwoju można przeczytać tutaj: http://www.visitnorway.com/en/Where-to-go/Sustainable-destinations/