Premier Donald Tusk w oficjalnym przemówieniu do narodu wyraził żal i smutek z powodu śmierci wszystkich obecnych na pokładzie samolotu. Ogłosił żałobę narodową trwającą 7 dni i poprosił o odpowiednie zachowanie i uszanowanie pamięci zmarłych. Z całego świata do Polski napływają kondolencje, wyrazy smutku i zapewnienia o łączeniu się z naszym krajem w bólu.

Szczątki zmarłych, jak zapewniają władze rosyjskie, w ciągu kilku godzin przewiezione zostaną do Moskwy, gdzie zostaną zidentyfikowane. Odnalezione i zidentyfikowane zostały zwłoki Prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił w swoim kraju żałobę narodową 12 kwietnia.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla TVN 24 powiedział „Katyń to przeklęte miejsce, w którym zginęła elita II Rzeczypospolitej i w którym giną teraz najważniejsi ludzie III Rzeczypospolitej”.

Pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu gromadzą się tłumy mieszkańców stolicy. Składają kwiaty, zapalają znicze i w milczeniu lub cichej modlitwie oddają cześć zmarłym w katastrofie.

Na miejscu katastrofy odnaleziono już czarne skrzynki TU-154.

W obliczu tragedii redakcja national-geographic.pl składa rodzinom i bliskim ofiar katastrofy wyrazy głębokiego żalu i współczucia.

Tekst: Agnieszka Budo
Foto: onet.pl