Grupa archeologów z Jordanii i Francji prowadziła wykopaliska na północnym-wschodzie Jordanii, nieopodal miasta Al-Dżafr. W zeszłym roku udało im się odnaleźć szereg rozległych, skalnych konstrukcji. Po miesiącach badań okazało się, że jest to wyjątkowy kompleks rytualny, który pochodzi sprzed 9000 lat. Naukowcy twierdzą, że były to tak zwane „pustynne latawce”.

Kompleks rytualny był wykorzystywany przez starożytnych myśliwych

Wewnątrz ogromnej konstrukcji archeolodzy odnaleźli kamienne figurki, palenisko, ołtarz oraz pułapki myśliwskie. Struktura rytualnego kompleksu wykonana jest z długich, kamiennych murów, które przypominają zagrodę. Badacze twierdzą, że były to tak zwane „pustynne latawce”, które w starożytnych czasach były wykorzystywane przez myśliwych, którzy żyli na Bliskim Wschodzie.

W okresie neolitu pełniły funkcję ogromnych pułapek, w które łapano zwierzęta kopytne, głównie gazele. Archeog Wael Abu-Azziza podkreślał, że ich najnowsze znalezisko jest wyjątkowe. – Nasze odkrycie jest niezwykle głównie ze względu na jego stan. Ma ok. 9000 lat i elementy są prawie nienaruszone – mówił uczony.

To prawdopodobnie najwcześniejsza w historii konstrukcja, jaką wybudował człowiek

Naukowcy przyznają, że jeszcze nigdy nie udało im się odnaleźć tak dobrze zachowanych artefaktów, które mówiłyby tak wiele o łowieckim życiu ludzi, którzy żyli w okresie neolitu. Archeolodzy znaleźli tam również dwie stele, które mają kształt niezidentyfikowanych postaci. Obydwie miały nieco ponad metr wysokości. Badacze znaleźli tam również krzemienie, figurki zwierząt oraz blisko 150 skamieniałości stworzeń morskich.

Autorzy odkrycia napisali w oświadczeniu, że tego rodzaju konstrukcje pokazują, iż 9000 lat temu ludzie opracowywali niezwykle skuteczne i pomysłowe rozwiązania, aby zwiększyć produktywność polowań. Naukowcy podkreślają, że ich projekt badawczy ma na celu zdobycie nowych informacji o pierwszych społecznościach ludów koczowniczych, które żyły na terenie Jordanii.

Dlaczego myśliwi wykorzystywali symbolikę sakralną w konstrukcji łowieckiej?

Uczeni, którzy byli zaangażowani w badania sugerują, że symbolika duchowa miała prawdopodobnie pomóc myśliwym w ich łowach. Starożytni bogowie mieli czuwać nad nimi w trakcie polowań, a dzięki ich łasce zwierzęta miały częściej wpadać w pułapki. W okolicy „pustynnych latawców” odnaleziono również ślady po obozowiskach, w których najprawdopodobniej koczowali łowcy w trakcie okresu polowań. Wykopano tam też setki kości gazel.

Podobne konstrukcje, pełniące rodzaj pułapek i miejsc rytualnych odnajdowano w przeszłości w Arabii Saudyjskiej, Syrii, Izraelu, Turcji oraz Kazachstanie. W oświadczeniu czytamy, że konstruktorzy tego rodzaju pułapek byli społeczeństwem niezwykle wyspecjalizowanych myśliwych. „Pustynne latawce” były centrum ich życia kulturalno-gospodarczego.

W badania zaangażowane były jordański Uniwersytet Al Hussein Bin Talal oraz Francuski Instytutu Bliskiego Wschodu.

Źródłophys.org