Dzięki PGE Polskiej Grupie Energetycznej, która oprócz produkcji prądu angażuje się też w ochronę środowiska  naturalnego, możliwe stało się powtórne wykorzystanie dawnych terenów poprzemysłowych i przywrócenie naturze nieużytków, które dzisiaj przyjmują różne formy – od gór i jezior, na lasach kończąc.

 
Góra Kamieńsk - Ośrodek Sportu i Rekreacji Szpecące krajobraz zwałowisko przeistoczyło się w prawdziwy raj  dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Na chętnych czekają tu nie tylko trasy narciarskie i wyciągi (długość stoku prawie 800 m, szerokość do 150 m) ale także letni tor saneczkowy oraz 42 kilometry szlaków rowerowych. Na szczycie wzniesienia, z którego można podziwiać panoramę okolicy, znajduje się największa w kraju farma wiatrowa. Góra Kamieńsk to jednak przede wszystkim żywy i ciągle ewoluujący ekosystem – zielona enklawa dla wielu gatunków zwierząt, także tych chronionych oraz idealne miejsce na aktywny wypoczynek w centrum Polski.


 
Akweny na rzece Widawka – jeziora Wawrzkowizna i Słok Na zwolennikach sportów wodnych wrażenie zrobi kompleks akwenów na rzece Widawka – jeziora, Wawrzkowizna i Słok. Zbiorniki retencyjne, będące źródłami wody dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, to jednocześnie około 100 hektarów okazji do aktywnego wypoczynku z żeglarstwem włącznie. Zarybiane akweny przyciągają wędkarzy, którzy mogą trafić tu nie tylko na lina, ale i tęgiego króla wód słodkich – suma. Uzupełniane wodą z Widawki zbiorniki oczyszczają się w sposób naturalny dając gwarancję czystej zabawy amatorom kąpieli.   Jeśli zmęczycie się łowieniem ryb, to dookoła Wawrzkowizny czeka jeszcze 50 hektarów możliwości aktywnego wypoczynku: park linowy, stadnina koni, przejażdżki bryczką i kucami, place ogniskowe, korty tenisowe, boiska sportowe – do siatkówki, koszykówki, piłki plażowej oraz pełnowymiarowe piłkarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego, sauna, siłownia, zjeżdżalnia wodna przy strzeżonym kąpielisku z piaszczystą plażą. Wszyscy poszukujący chwili oddechu od codzienności, znajdą tu prawdziwą kopalnię możliwości i pozytywnej energii. W przyszłości, po zakończeniu wydobycia w Kopalni Bełchatów, teren zostanie całkowicie zrekultywowany i powstaną dwa największe jeziora w środkowej Polsce.


Kompleks leśny w okolicy Kopalni Turów Podczas prac rekultywacyjnych na terenie całej Polski zostało zasadzonych ponad 40 milionów drzew i krzewów. Tylko w okolicach Bełchatowa rośnie kilkanaście milionów drzew. Największy i najbardziej imponujący kompleks leśny znajduje się jednak w okolicy Kopalni Turów.
To niezastąpione obecnie miejsce wycieczek i wypoczynku mieszkańców było kiedyś największym zwałowiskiem w Polsce. Dzięki rekultywacji, m.in. zasadzeniu niebagatelnej liczby 20 milionów drzew i krzewów, nieużytek przeistoczył się w zieloną enklawę – schronienie dla przedstawicieli świata roślin i zwierząt. Tutejsza flora liczy sobie ponad sto gatunków roślin drzewiastych i zielonych, stwarzając idealne warunki życia dla dzików, saren, lisów, zajęcy, borsuków oraz chronionych łasic i gronostajów. Dzięki 130 osadnikom rozmieszczonym na terenie zwałowiska, listę żyjących tu rzadkich gatunków uzupełniają też ptaki chronione, płazy i gady. Stworzony ekosystem pełni rolę naturalnego filtra, pochłaniającego CO2 z atmosfery. To największa fabryka tlenu w gminie Bogatynia. Wszyscy, którzy chcą odetchnąć świeżym powietrzem i odbudować w sobie pokłady pozytywnej energii, są częstymi gośćmi tutejszych szlaków.   Dowiedź się więcej na www.robimyprad.pl ___________________________________________________________ Grupa Kapitałowa PGE – największy holding w Europie Środkowej i Wschodniej, dostarczający prąd do ponad 5 milionów odbiorców.
Od początku działalności PGE Polska Grupa Energetyczna silnie angażuje się w ochronę środowiska  naturalnego, m.in. poprzez wdrażanie technologii przyjaznych środowisku, które ograniczają emisję zanieczyszczeń i decybeli. Na przestrzeni lat wypracowaliśmy różne rozwiązania sprzyjające naturze. Najlepszym przykładem są osadniki – zbiorniki, w których woda kopalniana oczyszczana jest filtrami roślinnymi. Stały się one ważnym miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków, także tych chronionych. Naszym proekologicznym sukcesem  jest  przywracanie naturze nieużytków, które dzisiaj przyjmują różne formy – od gór i jezior, na lasach kończąc.