Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia), osoby znajdujące się we wczesnym i średnio zaawansowanym stadium otępienia starczego, które wiąże się ze znacznym obniżeniem sprawności umysłowej, lepiej funkcjonują, jeśli mają regularny kontakt z muzyką.
 

Badacze podzielili 89 pacjentów z łagodną i umiarkowaną demencją na trzy grupy. Jedna z nich przez 10 tygodni uczestniczyła w zajęciach śpiewu, druga brała udział w audycjach muzycznych, trzecia podlegała standardowej opiece.
 

Po kilku miesiącach okazało się, że u osób, które uczestniczyły w zajęciach muzycznych (śpiewały lub słuchały muzyki) poprawiła się pamięć, orientacja przestrzenna, a także zdolności związane z koncentracją, planowaniem i rozwiązywaniem problemów (tzw. funkcje wykonawcze). Zmniejszyły się również objawy depresji.
 

Śpiewanie najbardziej pomagało pacjentom, którzy nie ukończyli jeszcze 80 roku życia i znajdowali się w początkowej fazie demencji. Badani z umiarkowaną demencją więcej korzystali na słuchaniu audycji muzycznych.
 

Pozytywny wpływ muzyki na funkcjonowanie pacjentów z demencją był niezależny od ich wcześniejszego doświadczenia i zainteresowań.
 

„Wyniki naszego badania sugerują, że zajęcia muzyczne mogą mieć szerokie zastosowanie w opiece nad pacjentami z demencją i ich rehabilitacji” – podsumowuje koordynator badania dr Teppo Särkämö. 
 

Źródło: PAP