Od 25 lat przybywa publikacji naukowych w dziedzinie biomedycyny, w których zacytowano amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów, Boba Dylana. Zjawisko to przebadali naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet. Wyniki prezentują w "BMJ".
 

W 2014 r. okazało się, że grupa naukowców ze szwedzkiego Karolinska Institutet, pisząc publikacje ze swoich badań, w ich treści (począwszy od 1997 r.) przemyca fragmenty wierszy Boba Dylana. Robili tak w ramach zakrojonego na długą metę zakładu. Informację opublikował magazyn KI-Bladet, ale rozniosła się ona lotem błyskawicy w innych pismach, łącznie z "Guardianem" i "Washington Post".
 

Zainspirowana tym, inna grupa naukowców z Karolinska postanowiła niedawno przebadać, czy wiersze Boba Dylana cytowane są częściej w tytułach artykułów biomedycznych, publikowanych w branżowych pismach.
 

Przeszukiwanie zasobów wydawnictw naukowych pod kątem tytułów piosenek i albumów Dylana przeprowadzono w maju 2015 r. Selekcja najbardziej popularnych piosenek Dylana uwzględniała również parafrazy.
 

Wśród różnych 727 odniesień aż 213 uznano jednoznacznie za cytaty z tekstów Dylana i poddano dalszym analizom.
 

Według autorów publikacji w BMJ, pierwszy artykuł cytujący Dylana wydrukowano w 1970 r. w "Journal of Practical Nursing". Było to osiem lat po ukazaniu się debiutanckiego albumu piosenkarza.
 

Co ciekawe, naukowcy zauważają, że w czasach największej świetności Dylana, w pierwszej połowie lat 70., poezję Dylana zacytowano zaledwie w kilku artykułach biomedycznych. Liczne cytowania pojawiły się dopiero w latach 90.
 

Od tej pory liczba artykułów z "wkładką" z Dylana rosła w tempie wykładniczym.
 

Najchętniej cytowane są dwie piosenki Dylana: "The Times They Are A-Changin" (ich fragmenty przewijają się w 135 artykułach) i "Blowin' In The Wind" (36 artykułów).
 

Prześwietlając zasoby, naukowcy zauważyli, że w pracach naukowych wykorzystywano chętnie również inne tytuły, które przeszły do kanonu rocka i pop-kultury, np. "All Along The Watchtower", "Knockin' On Heaven's Door" czy "Like A Rolling Stone".
 

Niektóre pisma zamieszczają artykuły z cytatami z Dylana częściej, niż inne. Np. w "Nature" znaleziono co najmniej sześć artykułów cytujących teksty Dylana. Wydaje się jednak, że cytowanie amerykańskiego barda w tym piśmie nie gwarantuje, że wsparty cytatem artykuł nt. badań odniesie większy sukces wśród kolegów z branży - zauważają autorzy pracy.
 

Autorzy analiz sugerują, że Bob Dylan ma dla zawodu lekarza wiele szacunku, o czym świadczy choćby piosenka "Don't Fall Apart On Me Tonight". Dylan śpiewa w niej: "Szkoda że nie jestem lekarzem/ może ocaliłbym życie, które zostało utracone/ może zrobiłbym coś dobrego na ziemi/ Zamiast palić każdy most, przez który przeszedłem".
 

Powołując się na wyniki swoich analiz autorzy publikacji sugerują, że "zawód lekarza ma identyczny szacunek dla Dylana". "To jasne, że bogaty zbiór piosenek Boba Dylana stanowi źródło inspiracji dla naukowców zajmujących się medycyną" - piszą w swoim tekście.
 

Źródło: PAP
 

Trwa wyprawa Traveler Adventure Team w Austrii! Tym razem mamy dla Was garść informacji o tym co zabrać ze sobą w góry!