Paweł Młodkowski przez wiele lat swoimi zdjęciami dzielił się jedynie z rodziną i znajomymi, będąc przekonanym, że nie są na tyle dobre, żeby wysyłać je na różne konkursy. Dopiero po studiach zdecydował się spróbować swoich sił.

- Odniosłem kilka sukcesów, wygrywając i zdobywając wyróżnienia. Jednak Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic wydawał mi się poza zasięgiem ze względu na olbrzymią konkurencję – opowiada o swoich początkach Młodkowski.

W końcu zachęcony przez znajomego wziął udział w drugiej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego, w którym jego zdjęcie zdobyło wyróżnienie w kategorii "Krajobraz". Rok później sytuacja się powtórzyła. – Na kolejną, czwartą edycję wysłałem czarno-biały fotoreportaż pt. Słoń – niewolnik własnej potęgi, który zdobył Grand Prix - mówi. Po licznych wystawach, nagrodach, publikacjach na łamach National Geographic oraz innych magazynów znalazł się po drugiej stronie. - Zostałem zaproszony do jury Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby mi do głowy, że tak to wszystko się potoczy. Dlatego jeżeli ktoś się boi czy jest niepewny swoich prac, gorąco zachęcam do udziału w tym fotograficznym wydarzeniu. Moim zdaniem warto – tłumaczy.

Robisz obłędne zdjęcia z lotu ptaka. Jak jest tam, w niebie, bliżej absolutu?

Kiedy startuję, mam z tyłu głowy myśl, że to ryzyko. Jakiś nieprzewidziany poryw wiatru i mnie nie ma. Jest napięcie. Ale powoli się wyłączam. Nie wiem, czy nazwać to transem, czy może rodzajem medytacji. Latam, jestem zanurzony w myślach, obserwuję ziemię. Czasem te myśli tak się rozmywają, że pojawia się jakiś rodzaj pustki. Fotografuję z ręki, bez statywów. Lot trwa godzinę, dwie, czasem trzy i jest jak oczyszczenie. A potem ląduję. Siadam na ziemi i wracam bezpiecznie do dziewczyn, do domu. To takie moje misterium. Zdaje mi się, że duchowość jest wpisana w proces fotografowania. Nie tylko ten z lotu ptaka.

PAWEŁ MŁODKOWSKI

Rocznik '75. Fotograf i pilot paralotniowy. Właściciel firmy Locolot, specjalizujący się w fotografii lotniczej. Od 2005 r. w ramach autorskich projektów fotografuje z lotu ptaka te fragmenty krajobrazu, które wyróżnia szczególna estetyka i harmonia. Prywatnie żonaty, ma dwie córki. Mieszka z rodziną w okolicach Poznania.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • Zdobywał nagrody w trzech kolejnych edycjach Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic (wyróżnienia: 2006, 2007) oraz Grand Prix w 2008 r. za fotoreportaż Słoń, niewolnik własnej potęgi.
  • Zajął II miejsce w konkursie fotograficznym Pilsner Urquell International Photo Awards 2008 za zestaw zdjęć zatytułowany Pola z duszą.
  • Wyróżniony tytułem Ikona Nikona w 2008 r.
  • Finalista konkursu Sony World Photography Awards 2009.
  • Zdobywca złotego i dwóch srebrnych medali w International Photography Awards – 2008, 2010.
  • Zdobywca pięciu wyróżnień w International Photography Awards w 2015 roku.