Chyba wszyscy czekamy na tegoroczne wakacje. Pierwszy raz od trzech lat większość krajów na świecie jest już otwarta i czeka na zagranicznych turystów. Nie tylko podróże wracają do normalności. Mam też na myśli koncerty, które wielu osobom kojarzą się właśnie z latem. Gdzie są organizowane najciekawsze festiwale w Europie? Kto za zagra na festiwalach latem 2022 roku? Oto TOP 5 wraz z praktycznymi poradami.

Największe festiwale w Europie. Jak się przygotować od wyjazdu?

Z własnego doświadczenia wiem, że wyjazd na festiwal przy ograniczonym budżecie jest możliwy. Wiele festiwali oferuje nocleg na polach namiotowych na terenie imprezy. Uczestnicy muszą jednak mieć własny namiot – o czym nie wszyscy wiedzą. Spanie pod chmurką może być jednak droższą opcją niż nocleg w hotelu czy hostelu. Cóż, wygód jest mniej, ale płacimy za bezpośrednie sąsiedztwo scen. To może być cenne zwłaszcza nocą, kiedy w stronę miasta ruszają zatłoczone autobusy, a złapanie taksówki graniczy z cudem. Ceny za przejazdy są wtedy nawet kilka razy większe.

Decydując się na spanie w namiocie, musimy również wziąć pod uwagę prognozy pogody. Deszcz może popsuć zabawę, a burza – całkowicie pozbawić nas dachu nad głową.

Na festiwalu zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. / fot. Klaus Vedfelt/Getty Images

W przypadku noclegu tradycyjnego dobrze pomyśleć o rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Na największe festiwale w Europie przyjeżdżają ludzie z całego świata, a liczba miejsc hotelowych jest ograniczona. Rozwiązaniem dla większych grup może być Airbnb. Nie trzeba się rozdzielać, a koszty podzielone na kilka osób powinny być niższe.

Poza noclegiem kolejna kwestia, która zawsze wzbudza emocje, to wybór plecaka. Zazwyczaj na terenie festiwalu spędzamy kilka godzin, a nierzadko cały dzień. Dobrze mieć przy sobie najważniejsze rzeczy, takie jak: portfel, kurtka – ew. kieszonkowa peleryna przeciwdeszczowa – czy żetony, którymi płaci się w strefie gastronomicznej. Wody nie wnosimy, kupimy ją na miejscu.

Plecak, nawet pusty, będzie ograniczał nasze ruchy – zwłaszcza w tłumie. Polecam nerkę lub saszetkę na pasku. Są małe, a dla komfortu i bezpieczeństwa można zawiesić je z przodu.

Ranking festiwali muzycznych w Europie

Festiwale muzyczne mogą być pretekstem do krótkiego wyjazdu za granicę. Koncerty można w końcu połączyć ze zwiedzaniem, zwłaszcza, że imprezy najczęściej są organizowane w pobliżu większych miast. W czasie, kiedy większość przyjezdnych bawi się pod sceną, okoliczne atrakcje turystyczne mogą być łatwiej dostępne, a na pewno mniej oblegane. Warto o tym pamiętać, planując festiwalowy wyjazd tego lata.

Sziget Festival

Lasery i pirotechnika to nieodłączne elementy Sziget Festival. / fot. Didier Messens/Getty Images

Sziget Festival od 1993 r. odbywa się w Budapeszcie, na wyspie Óbuda położonej na Dunaju. Po przejrzeniu tegorocznych propozycji muszę przyznać, że to właśnie Węgrzy mają najciekawszy line-up. Co prawda nie słucham wszystkich headlinerów – czyli głównych artystów – ale doceniam to różnorodne zestawienie. Obok Arctic Monkeys i Calvina Harrisa mamy na przykład Justina Biebera.

Na scenach też: Dua Lipa, Kings of Leon, Lewis Capaldi, Bastille, Stromae, Alan Walker i inni.

Kiedy? 10-15 sierpnia.

Transport: Najszybciej będzie samolotem. Bezpośrednie połączenia z Polski oferuje LOT i WizzAir.

Primavera Sound Festival

Primavera Sound Festival jest organizowany w kilku miastach na świecie, na kilku kontynentach. Z Polski najbliżej mamy na edycję barcelońską. Impreza trwa dwa weekendy – to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy połączyć wyjazd na festiwal ze zwiedzaniem Barcelony i plażowaniem. Primavera otwiera w tym roku sezon na festiwale w Europie, dlatego chętni muszą pospieszyć się z rezerwacją biletów lotniczych i noclegów.

Na scenach: Lorde, Kehlani, The Strokes, Gorillaz, Rina Sawayama, Chet Faker i inni.

Kiedy? 2-4 czerwca i 9-11 czerwca.

Transport: Do Barcelony dolecimy bezpośrednio z Warszawy i Krakowa.

Colours of Ostrava

Colours of Ostrava to propozycja naszych południowych sąsiadów. Jeśli chcemy zobaczyć, jak można bawić się za granicą bez wyjeżdżania za daleko, Czechy będą świetnym pomysłem. Polacy są częstym gościem na festiwalu, dlatego strona internetowa wydarzenia ma też polską wersję językową. To spore ułatwienie przy kupowaniu biletów.

Na scenach: The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Franz Ferdinand, Princess Nokia i inni.

Kiedy? 13-16 lipca.

Transport: LOT oferuje bezpośrednie połączenia z Warszawy do Ostravy. Dla mieszkańców Wrocławia i Katowic najtańsze i najszybsze będzie połączenie autobusowe – Flixbus.

Lollapalooza

Koncerty to największe atrakcje na festiwalu Lollapalooza, ale poza nimi organizowane są też inne pokazy sztuki. / fot. Gina Wetzler/Getty Images

Lollapalooza to kolejny festiwal organizowany na całym świecie. W Europie ogromną popularnością cieszy się Lollapalooza Berlin – jedna z ostatnich plenerowych imprez w sezonie. Koncerty trwają tylko dwa dni, warto więc wydłużyć wyjazd o jeszcze dwa i przeznaczyć je na zanurzenie się artystycznej atmosferze stolicy Niemiec.

Na scenach: Kraftklub, Machine Gun Kelly, Robin Schulz, Tiësto, Anne-Marie, Milky Chance i inni.

Kiedy? 24-25 września.

Transport: Do wyboru mamy pociąg, samolot lub autobus. Im bliżej granicy, tym bardziej opłaca się wybrać zamiennik połączenia lotniczego.

Glastonbury Festival

Glastonbury Festival jest poza konkurencją – to absolutny top, nie tylko wśród festiwali w Europie, ale i na świecie. Niejeden artysta marzy o tym, żeby wystąpić na jednej ze scen. To wielkie wyróżnienie zarezerwowane tylko dla największych gwiazd światowego formatu, o czym przypomina tegoroczny line-up.

Na scenach: Billie Eilish, Paul McCartney, Kendrick Lamar, Diana Ross, Pet Shop Boys, Olivia Rodrigo i inni.

Kiedy? 22-24 czerwca.

Transport: Tu sprawa jest nieco bardziej złożona, ponieważ festiwal odbywa się niemal w szczerym polu. Lokalizacja to okolice wsi Pilton w hrabstwie Somerset. Najbliższe większe miasto to Bristol, dlatego najwygodniej będzie szukać lotów właśnie tam. Bezpośrednie połączenie z Krakowa oferuje Rynair i EasyJet.