Rynek sztuki na świecie trzyma się mocno. Łączna wartość sprzedanych dzieł sztuki i antyków przez dealerów i domy aukcyjne osiągnęła w 2021 roku niebagatelną wartość 65 miliardów dolarów. Przedstawiona poniżej dziesiątka to najdroższe obrazy na świecie. Ich łączna wartość przekracza 3 miliardy dolarów, czyli więcej niż wynosi roczny budżet takich krajów jak Mołdawia, Gabon czy Armenia

Należy pamiętać, że ceny te mogą ulegać zmianom w czasie ze względu na wahania na rynku dzieł sztuki.

Najdroższe obrazy na świecie – Top 10

Za 10 najdroższych obrazów świata uznaje się:

  1. „Zbawiciel świata” Leonarda da Vinci,
  2. „Interchange” Willema de Kooninga,
  3. „Gracze w karty” Paula Cézanne'a,
  4. „Nafea Faa Ipoipo” Paula Gauguina,
  5. „Numer 17A” Jacksona Pollocka,
  6. „Shot Sage Blue Marilyn" Andy'ego Warhola,
  7. „No. 6 (Fioletowe, zielone i czerwone)” Marka Rothko,
  8. „Kobiety z Algieru (wersja „O”)” Pabla Picassa,
  9. „Portrety wiszące Maertena Soolmansa i Oopjena Coppita” Rembrandta,
  10. „Les Poseuses, Ensemble (Petite version)" Georgesa Seurata

„Zbawiciel świata” Leonarda da Vinci

Sprzedany za 450,3 miliona dolarów w 2017 roku.

Jeden z najbardziej znanych włoskiego renesansu powstawał w latach 1490–1500. Historycy nie są jednak zgodni co do jego autorstwa i czy na pewno został namalowany przez samego Leonarda da Vinci. Historię obrazu opowiadają dwa świetnie zrealizowane filmy dokumentalne „Zagubiony Leonardo" i „Zbawiciel na sprzedaż". Oba dostępne na platformach streamingowych. 
 

Zbawiciel świata Leonarda da Vinci„Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci. Fot. Salvatore Laporta/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images

„Interchange” Willema de Kooninga

Sprzedany za 300 milionów dolarów w 2015 roku.

Obraz amerykańsko-holenderskiego twórcy to jeden z najbardziej znanych przykładów ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Ruch ten kształtował się w latach 40. XX wieku przede wszystkim w Nowym Jorku. „Interchange" został ukończony w 1955 roku. Dziś obraz znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera. 

„Interchange” Willema de Kooninga.
„Interchange” Willema de Kooninga. Fot. University of Arizona Museum of Art

„Gracze w karty” Paula Cézanne'a

Sprzedany za 250 milionów dolarów w 2011 roku.

Ukończony w 1896 roku obraz wybitnego francuskiego postimpresjonisty jest jednym z serii wizerunków przedstawiających zwykłych ludzi grających w karty. W 2011 roku ten konkretny został zakupiony przez katarską rodzinę królewską. Była to wówczas najdroższa transakcja na rynku sztuki w historii. Mimo zmiany właściciela obraz wciąż jest wystawiony w paryskim Muzeum d'Orsay

„Gracze w karty” Paula Cézanne'a„Gracze w karty” Paula Cézanne'a. Fot. Archiwum

„Nafea Faa Ipoipo” Paula Gauguina

Sprzedany za 210 milionów dolarów w 2015 roku.

„Nafea Faa Ipoipo" to w języku tahitańskim pytanie „Czy wyjdziesz za mnie?". Obraz powstał w 1892 roku podczas podróży Paula Gauguina na Tahiti. W 2015 dzieło postimpresjonizmu zostało sprzedane katarskiemu szehkowi Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al Thani. Do dziś obraz znajduje się w prywatnej kolekcji. 

„Nafea Faa Ipoipo” Paula Gauguina„Nafea Faa Ipoipo” Paula Gauguina. Fot. Archiwum

„Numer 17A” Jacksona Pollocka

Sprzedany za 200 milionów dolarów w 2016 roku.

Obraz amerykańskiego abstrakcjonisty został wykonany farbą olejną na płycie pilśniowej. Jest to tak zwany obraz kroplowy, czyli powstały w wyniku rozpryskiwania farby na poziomą powierzchnię. „Numer 17A" pojawił się w 1949 roku w sierpniowym wydaniu magazynu „Life" opatrzony tytułem „Czy Jackson Pollock to najlepszy żyjący malarz w USA?", zapewniając artyście status celebryty. 

„Numer 17A” Jacksona Pollocka„Numer 17A” Jacksona Pollocka. Fot. Archiwum

„Shot Sage Blue Marilyn" Andy'ego Warhola

Sprzedany za 195 milionów dolarów w 2022 roku. 

To jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki powstałych w XX wieku. "Shot Sage Blue Marilyn" powstał w 1964 roku, dwa lata po śmierci Marilyn Monroe. Obraz jest on częścią dzieła składającego się z 5 identycznych portretów Marilyn, które były reprodukcją plakatu do filmu "Niagara". Licytacja, na które sprzedano dzieło, trwała zaledwie 4 minuty

„Shot Sage Blue Marilyn" Andy'ego Warhola„Shot Sage Blue Marilyn" Andy'ego Warhola. Fot. Dia Dipasupil/Getty Images

„No. 6 (Fioletowe, zielone i czerwone)” Marka Rothko

Sprzedany za 186 milionów dolarów w 2014 roku.

Pochodzący z Łotwy malarz był przedstawicielem tzw. malarstwa barwnych płaszczyzn (color field painting), które rozwijało się w Stanach Zjednoczonych po zakończeniu II wojny światowej w ramach ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Artysta w swojej twórczości wielokrotnie wracał do podobnych technik i motywów. Był autorem słów, że „warto jakąś rzecz powtarzać wielokrotnie, by zmusić publiczność do spojrzenia na nią". 

mark rothko„No. 6 (Fioletowe, zielone i czerwone) Marka Rothko. For. Archiwum

„Kobiety z Algieru (wersja „O”)” Pabla Picassa

Sprzedane za 179 milionów dolarów w 2015 roku.

Pablo Picasso namalował aż 15 wersji tego samego obrazu. Każdy z nich był hołdem złożonym Eugene'owi Delacroix, który dzieło o takim tytule stworzył w 1834 roku. Wersja „O" była ostatnią i została przez Picassa ukończona w 1955 roku. Dziś obraz znajduje się w prywatnej kolekcji szejka Hamada bin Jassim bin Jaber Al Thani z Kataru. 

„Kobiety z Algieru (wersja „O”)” Pabla Picassa„Kobiety z Algieru (wersja „O”)” Pabla Picassa. Fot. Christie's

„Akt leżący z rękami skrzyżowanymi pod głową,” Amedeo Modiglianiego

Sprzedany za 170,4 miliona dolarów w 2015 roku.

Amadeo Modigliani zasłynął z tworzenia aktów, które we współczesnej artyście epoce uchodziły za skandaliczne. Malarz przyszedł na świat we Włoszech, gdzie początkowo zafascynował się dawnym renesansem. „Akt leżący z rękami skrzyżowanymi pod głową" powstał w 1917 roku. Dziś obraz znajduje się w prywatnej kolekcji. 

„Leżąc nago” Amedeo Modiglianiego„Leżąc nago” Amedeo Modiglianiego. Fot. Archiwum

„Portrety wiszące Maertena Soolmansa i Oopjene Coppit” Rembrandta

Sprzedane za 160 milionów dolarów w 2015 roku.

Portret podwójny małżeństwa Maertena Soolmansa i Ooptjene Coppit to jeden z najciekawszych obrazów mistrza z Amsterdamu. Obraz powstał w 1634 roku. W 2015 roku dzieło Rembrandta zostało kupione wspólnymi siłami rządów Holandii i Francji. Dzięki temu „Portety wiszące" można oglądać zarówno w Luwrze, jak i w Rijksmuseum. 

„Portrety wiszące Maertena Soolmansa i Oopjena Coppita” Rembrandta„Portrety wiszące Maertena Soolmansa i Oopjena Coppita” Rembrandta. Fot. Archiwum

„Les Poseuses, Ensemble (Petite version)" Georgesa Seurata

Sprzedany za 149 milionów dolarów w 2022 roku.

Olej na płótnie Georgesa Seureata został ukończony w 1888 roku. Francuski malarz jest znany jako twórca techniki malowania zwanej pointylizmem. Nazwa pochodzi od francuskiego określenia kropki (le point). Metoda pointylizmu polega na nakładaniu jednej obok drugiej drobnych plamek o czystych nasyconych barwach. Daje to efekt nieuchwytności światła. 


„Les Poseuses, Ensemble (Petite version)" Georgesa Seurata„Les Poseuses, Ensemble (Petite version)" Georgesa Seurata. Fot. Archiwum