Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała siedem kontraktów z polskimi instytucjami i firmami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Planowane badania obejmą kwestie takie jak np. wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka oraz wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej.

Wielka szansa dla Polaków w kosmosie

Eksperymenty te będą realizowane w ramach Polskiej Misji na ISS. Ich przeprowadzenie to efekt porozumienia podpisanego przez Ministra Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną. To szansa na przeprowadzenie polskich eksperymentów w kosmosie. Będzie to dla Polski historyczne przedsięwzięcie. W misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej weźmie bowiem udział polski astronauta, dr inż. Sławosz Uznański. W ubiegłym roku Polak dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów jako astronauta projektowy ESA.

– Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikatową szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi – mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna, cytowany w komunikacie prasowym.

Jakie eksperymenty zostaną przeprowadzone na ISS?

Oto lista lista zakwalifikowanych eksperymentów wg kolejności alfabetycznej:

  • ASTROMENTALHEALTH – to eksperyment badający wpływ izolacji kosmicznej na zdrowie psychiczne człowieka. Badania będą analizować interakcję ze środowiskiem, zmiany w stanie emocjonalnym i efektywności pracy, co może przyczynić się do opracowania lepszych systemów wsparcia psychologicznego dla załóg kosmicznych. Podmiot odpowiedzialny: Uniwersytet Śląski.
  • HUMAN GUT MICROBIOTA – skupia się na zmianach w mikrobiomie jelitowym astronautów podczas krótkotrwałej (dwutygodniowej) misji kosmicznej. Wyniki tych badań mogą wpłynąć na przyszłe strategie żywieniowe astronautów przebywających na niskiej orbicie okołoziemskiej w warunkach zredukowanej grawitacji i zapewnić utrzymanie ich zdrowia i wydajności w trakcie i po zakończeniu misji. Podmioty odpowiedzialne: WAT, Instytut Optoelektroniki, Centrum Inżynierii Biomedycznej.
  • IMMUNE MULTIOMICS – jest eksperymentem mającym na celu zrozumienie, jak mikrograwitacja wpływa na układ odpornościowy człowieka. Analizując zmiany w ekspresji genów i badając procesy regulujące ekspresję genów w komórkach krwi, naukowcy spodziewają się odkryć, jak adaptacja do warunków kosmicznych wpływa na zdolność organizmu do obrony przed infekcjami. Podmioty odpowiedzialne: WAT, Instytut Optoelektroniki, Centrum Inżynierii Biomedycznej.
  • LEOPARDISS – to projekt technologiczny, który demonstruje działanie zaawansowanej jednostki przetwarzania danych umożliwiającej zastosowanie rozwiązań sztucznej inteligencji w kosmosie. To badanie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości eksploracji kosmicznych, gdzie autonomiczne systemy będą odgrywać coraz większą rolę. Podmiot odpowiedzialny: KP Labs.
  • SPACE VOLCANIC ALGAE – to eksperyment naukowy, który bada zdolność ekstremofilnych mikroglonów wulkanicznych do przetrwania i adaptacji w warunkach kosmicznych, co będzie miało znaczenie w przyszłych misjach kosmicznych oraz zastosowaniu w obiegu zamkniętym i medycynie kosmicznej. Podmiot odpowiedzialny: Extremo Technologies.
  • WIRELESS ACOUSTICS – to eksperyment koncentrujący się na rozwoju systemów monitorowania hałasu na ISS. Celem jest stworzenie bezprzewodowych rozwiązań zdolnych do ciągłego monitorowania warunków akustycznych, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort załóg kosmicznych. Podmiot odpowiedzialny: Svantek.
  • YEAST TARDIGRADEGENE – w tym eksperymencie przetestowana zostanie przeżywalność zmodyfikowanych genetycznie drożdży (wzbogaconych białkiem niesporczaków) w warunkach mikrograwitacji. Badanie to ma na celu określenie możliwości użycia żyjątek jako biofabryk zarówno podczas podróży kosmicznych, jak i na Marsie czy na Księżycu. Podmiot odpowiedzialny: konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński (lider), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Sławosz Uznański. Drugi Polak w kosmosie

Nasz astronauta, Sławosz Uznański, miał znaleźć się na orbicie na jesieni tego roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że jego lot się opóźni.

Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie / Fot. ESA - P. Sebirot

– Oficjalny termin misji zostanie ogłoszony po skompletowaniu pełnego składu załogi. Czekamy na komunikat Europejskiej Agencji Kosmicznej i Axiom w tej sprawie – powiedziała w kwietniu National Geographic Polska Agnieszka Gapys, rzeczniczka Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), pilotująca sprawę polskiej misji na ISS. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).