Nature inFocus Photography Awards to największy konkurs fotograficzny poświęcony przyrodzie, jaki odbywa się w Azji. W tegorocznej edycji wpłynęło blisko 14 000 zgłoszeń z 64 krajów. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas gali online.

– Każdy obraz w tej kolekcji zawiera historie dotyczące świata przyrody, od niezwykłych momentów historii naturalnej po pilne kwestie związane z ochroną środowiska, i nadszedł najwyższy czas, abyśmy jako rasa powstali i zwrócili na to uwagę – mówili przedstawiciele Nature InFocus.

Zwycięzców konkursu ogłoszono w sześciu kategoriach: Animal Portrait (Portret), Animal Habitat (Siedlisko), Behavior (Zachowania), Conservation Issues (Kwestie ochrony), Creative Nature (Kreatywna natura) and Young Photographer (Młody fotograf).

ZOBACZ GALERIĘ ZWYCIĘSKICH FOTOGRAFII

Ponadto ze wszystkich nadesłanych prac wybrano także zdjęcie roku, którym został właśnie „Mroczny Rycerz” – zdjęcie nietoperza, nawiązujące tytułem do filmowej opowieści o Batmanie. Fotografia Rathore (z zawodu inżyniera elektryka) znalazła się także na pierwszym miejscu w kategorii „Animal Habitat”.

Divya Mudappa, zasiadająca w tegorocznym jury, stwierdziła, że zdjęcie jest „na czasie” biorąc pod uwagę, jak demonizowane są ostatnio nietoperze w związku z pandemią koronawirusa. – Ten obraz przykuł moją uwagę, gdy tylko go zobaczyłam. Było w tym wiele aspektów – że występuje dosłownie na naszym podwórku, gatunek, który zwykle pojawia się w wiadomościach z niewłaściwych powodów, ale wciąż fascynuje wielu ludzi – dodała Mudappa.

W kategorii Animal Portraits główną nagrodę zdobył Ganesh Chowdhury za „The Last Stand” – zdjęcie zwykle samotnego, rzadkiego delfina rzecznego z Gangesu, którego populacja liczy mniej niż 4000. Drugie miejsce zajął Mofeed Abu Shalwa za fotografię zatytułowaną „The Boxer” – zbliżenie czerwonego zwijacza palmowego – owada o charakterystycznym długim ryjku i ostro wygiętych czułkach.

Jedno z najbardziej poruszających zdjęć tej edycji to fotografia autorstwa Srikanth Mannepuri zatytułowana „Circle Of Death”, pokazująca rybaków z Andhra Pradesh otaczających martwe ciała grupy mobuli.

Te i inne fotografie zobaczycie w naszej galerii, a pozostałe wyróżnione prace na stronie konkursu.