Organizatorami są studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członkowie organizacji IFMSA-Poland (International Federation of Medical Students’ Association) – Aleksandra Rekosz i Piotr Janik.

Akcja „Medycy dla Afryki” ma charakter przede wszystkim edukacyjny. Głównym założeniem projektu jest, by wszyscy uczestnicy konferencji poznali aktualną sytuację w Afryce oraz zasady profilaktyki i leczenia niedożywienia i chorób zakaźnych, które najczęściej wystepują w tym rejonie globu. Akcja ta, ma także na celu przygotowanie aktualnych studentów medycyny, a tym samym przyszłych lekarzy, do podjęcia pracy w Afryce. Jest to praca w szczególnych warunkach, do której należy posiadać odpowiednie przygotowanie, nie tylko praktyczne, ale także teoretyczne.

Na konferencji będzie również okazja do dyskusji z lekarzami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w krajach Trzeciego Świata. Podczas akcji odbędzie się także zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane na działalność UN: World Food Programme.