O życiu erotycznym zwierząt wiemy coraz więcej, a to potrafi zaskoczyć. I tak na przykład lwy w okresie godowym kopulują od 20 do 40 razy dziennie. U szympansów bonobo ledwie jedna czwarta stosunków płciowych na charakter prokreacyjny. Samice odbywają akty płciowe po najmniejszej sugestii i na różnie sposoby.

Zwierzętom nie jest również obca masturbacja, o czym dobrze wiedzą właściciele psów. Samce od czasu do czasu „atakują” nogi ludzi lub poduszki. Jeszcze inaczej wygląda to u makaków długoogniastych zamieszkujących Indonezję.

Makaki długoogoniaste mają swoje zabawki do seksu

Autorzy badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego „Ethology” zaobserwowali, że makaki długoogoniaste wielokrotnie opukiwały i pocierały swoje genitalia kamieniami. Po co? Dla przyjemności. Nowe badania są kontynuacją obserwacji opisanych przez tych samych autorów w 2020 r. w czasopiśmie „Physiology & Behavior”. Wówczas naukowcy przyjrzeli się zabawkom erotycznych u samców makaków. Tym razem w badaniach uwzględniono również samice.

Zachowanie wydaje się powszechne zarówno u samic, jak i samców. Naukowcy nie musieli długo czekać, żeby je zauważyć. Upodobania te dotyczą małp w różnym wieku. Zauważono jednak pewne różnice. Samice były bardziej wybredne, wybierając zabawki, za to samce były bardziej zaangażowane w autoerotyzm. Zwłaszcza młodsze osobniki. Dojrzałe samce były mniej skłonne do masturbacji, co naukowcy tłumaczą tym, że mogły spółkować z dojrzałymi samicami.

Makaki długoogoniaste używają kamieni jako zabawek erotycznych / fot. Iñigo Fdz de Pinedo

Narzędzia w świecie zwierząt

– Zaobserwowaliśmy dość regularne stukanie i pocieranie kamieniami narządów płciowych. Oczywiście nie robią tego ciągle, ale jeśli zatrzymasz się i zobaczysz, a małpy akurat zaczną bawić się kamieniami, prawdopodobnie to zrobią – tłumaczy główna autorka Camilla Cenni, doktorantka z University of Lethbridge w Albercie w Kanadzie w rozmowie z Live Science.

Jak dodaje, niektóre populacje makaków chętnie bawią się kamieniami i nie ma to kontekstu seksualnego. Masturbację wspomaganą narzędziami udokumentowano tylko u jednej populacji makaków na Bali w Indonezji.

Zwierzęta najczęściej używają narzędzi do przeżycia. Na przykład szympansy rozłupują kamieniami orzechy. Cenni podkreśla jednak, że coraz więcej badań sugeruje, iż „używanie przedmiotów jako narzędzi nie musi być kwestią przetrwania”. Odkrycie jej zespołu ma być kolejnym dowodem na potwierdzenie tej tezy.

Makaki długoogniaste, czyli makaki krabożerne

Pomimo swojej nazwy makaki długoogoniaste, nazywane też krabożernymi, nie zajadają się krabami. Są wszystkożerne, choć 60-90% diety to owoce i nasiona. Nie pogardzą też liśćmi, kwiatami, korzeniami i korą. Makaki te żyją od 15 do nawet 30 lat. Na wolności w Azji Południowo-Wschodniej zamieszkuje ich obecnie około 2,5 miliona. Niestety są zagrożone wyginięciem przez ekstensywne wyręby lasów, w których małpy tracą siedliska.

Źródło: Ethology.