Stolica Wielkiej Brytanii walczy w tym roku o miano najpopularniejszego miasta świata wśród turystów. I wiele wskazuje na to, że tak się stanie - przewidują autorzy raportu Global Destination Cities Index. Szacują, że do Londynu przyjedzie w tym roku łącznie 18,5 mln osób. Na popularności zyskuje też Warszawa. W ciągu ostatnich 5 lat liczba turystów odwiedzających stolicę Polski wzrosła o 20 proc do ok. 1,4 mln. Dla tych, którzy zamierzają podnieść londyńskie statystyki i wybierają się do stolicy Wielkiej Brytanii, przygotowaliśmy kilka informacji.

■  DOJAZD
Dzięki liniom lotniczym takim jak Wizzair, czy Ryanair koszt podróży samolotem jest niewielki (bilet w obie strony kosztuje od 300 do 1200 zł). Należy jednak pamiętać, że mieszkający w Londynie Polacy szturmują lotniska w okolicach Wielkanocy oraz Bożego Narodzenia. Ceny lotów wzrastają więc wówczas niebotycznie. Sporo kosztować może też dojazd z lotniska do centrum miasta (pociągiem lub autokarem z lotniska Luton – ok. 50 zł).
■  KOMUNIKACJA
Londyn ma świetnie rozwiniętą sieć transportu publicznego. Każdorazowe płacenie za przejazdy nie jest jednak opłacalne. Najlepiej zatem się zaopatrzyć w kartę Oyster (koszt: ok. 25 zł), a następnie wykupić 7-dniowy bilet na przejazdy w pierwszej i drugiej strefie. Więcej:  www.tfl.gov.uk.
■ TANIE PODRÓŻOWANIE
Za wizytę w pałacu Westminsterskim teoretycznie trzeba zapłacić, jednak przy odrobinie sprytu można do gmachu parlamentu wejść za darmo. Wystarczy na stronie www.parliament.uk/visiting wybrać jedno z posiedzeń komisji, a następnie stawić się jako obserwator jej prac. Gdy już się wejdzie do środka, można oczywiście zwiedzać cały budynek.
■ WARTO ZOBACZYĆ
Jeśli zostajesz w Londynie na dłużej i zechcesz na chwilę odetchnąć od zabieganej metropolii, wskocz do jednego z pociągów i po półgodzinnej podróży ciesz się urokliwymi (choć kamienistymi) plażami Birghton. Alternatywnie możesz odwiedzić Cambridge lub Oxford, by podglądać życie w najbardziej elitarnych kampusach świata.