Festiwal Podróżników Trzy Żywioły to jeden z najstarszych i największych festiwali podróżników w Polsce. Odbywa się dwa razy w roku: w marcu w Krakowie (było już siedem edycji) i we wrześniu w Srebrnej Górze (to będzie trzecia edycja) w Forcie Don Jon, skąd roztacza się podobno najpiękniejszy widok w Sudetach. Imprezę stworzyli podróżnicy i dziennikarze: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.
 
W czasie trzeciej Letniej Edycji Festiwalu od piątku 3 września do niedzieli 5 września odbędą się pokazy slajdów, maraton filmowy i spotkania z podróżnikami. Zgromadzeni w twierdzy podróżnicy obejrzą 12 godzin filmów i 8 godzin najlepszych prezentacji z mniej znanych zakątków świata.

W piątek i sobotę prezentacje i spotkania z podróżnikami startują o godz. 20:00. Kasia Gembalik i Mikołaj Książek zabiorą nas w podróż po Syberii wysłużonym rosyjskim motocyklem na trzech kołach (przyjadą nim na festiwal) i przerobionym na kabriolet Moskwiczem.

Claudia Cardenas i Dominik Bac zaprowadzą nas w niedostępne góry Kolumbii, gdzie bije ponoć serce świata.
Monika Filipiuk-Obałek i Marcin Obałek wjadą do twierdzy konno. Przedstawią relację z podróży – z kopyta, wierzchem, dookoła świata.

Basia Meder, która zupełnie niesłusznie uważa samą siebie za babcię, poprowadzi nas afrykańskimi bezdrożami wzdłuż Czarnego Kontynentu, na którym spędziła 13 miesięcy, odwiedzając 20 krajów.

Piotr Strzeżysz przedstawi fragment epickiej, wieloetapowej wyprawy rowerowej śladami słynnego Polaka, pioniera polskiego podróżowania, Kazimierza Nowaka – „Afryka Nowaka – Sudan”.

Oczami Buddów z pomocą obiektywu Elwiry Florek i Alfreda Sosgórnika zanurzymy się w Tybecie, zaś Monia i Michał Przybyszowie udowodnią, że ich nazwisko to nie zbieg okoliczności i zabiorą nas w podróż poślubną dookoła świata, której część odbyli… jachtostopem!

Na ciemną wenezuelską dżunglę popatrzymy okiem studentki biologii – Diany Maciągi.

Spotkaniom towarzyszyć będzie promocja wydanych tuż przed Festiwalem książek – Basi Meder „Babcia w Afryce” i "Goniąc marzenia, czyli podróż poślubna dookoła świata" – małżeństwa Przybyszów.

„Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata” – z piątku na sobotę pokażemy filmy przesłane przez podróżników, czyli program OFF. Z soboty na niedzielę – najlepsze dokumenty o świecie, cywilizacji i ginących kulturach.

Film „Jak wydoić nosorożca” ukazuje kulisy realizowania afrykańskiego raju dla białych turystów. Citroeny 2CV w dokumencie „Pretty Diana” po „drobnych” modyfikacjach zamieniają się w rękach Romów w patrolujące miasto kosmiczne pojazdy. Stają się z czasem członkami rodzin i podstawowymi narzędziami pracy żyjących na granicy nędzy romskich rodzin. „Wynajmij Rastamana” („Rent a Rasta”) to cyniczny obraz jamajskiej seksturystyki. „Afrykański sen” to wielowątkowa opowieść o losach dwóch pokoleń gdańskiej rodziny Choszczów – tragicznie zmarłej w podróży Kingi, jej matki i afrykańskiej dziewczynki, Ekua Abew, sieroty z Ghany. „Off the rails” to niesamowity film – dziennik podróży rowerowej z Moskwy do Pekinu, 14 miesięcy i 10 tys. kilometrów w pogodni za samym sobą.

Festiwal Podróżników Trzy Żywioły słynie z jakości prezentowanych obrazów; prezentowane fotografie podlegają ostrej selekcji, a filmy – wielokrotnie nagradzane na światowych festiwalach filmów dokumentalnych – należą do najlepszych w swoim gatunku.

Od 2010 r. publiczność festiwalowa wybiera najlepsze pokazy i filmy, przyznając ich autorom nagrodę "Czwarty Żywioł". I tym razem jeden z pokazów i jeden z filmów zostanie nagrodzony tym wyróżnieniem. www.3zywioly.pl