Staję zachwycona i rozglądam się w poszukiwaniu otwartego okna, z którego mogą płynąć owe pianistyczne trele. Szybko się jednak okazuje, że muzyka dobiega z ukrytej pod śniegiem multimedialnej ławeczki.
Warszawa jest miastem Chopina! To jedno z głównych haseł tegorocznej kampanii, promującej naszą stolicę i jednocześnie Rok Chopina, ustanowiony z okazji dwusetnej rocznicy Jego urodzin. O tym, że stolica opracowała już audioprzewodnik mp3 w 5 językach obcych, oprowadzający turystów śladami Fryderyka po Warszawie, wiadomo od dawna. Jednak o multimedialnych ławeczkach wie jeszcze stosunkowo niewiele osób.
Na każdej z nich znajduje się mapka z trasą spaceru oraz króciutkim opisem w języku polskimi i angielskim, odnoszącym się do danej lokalizacji. Ławeczki dodatkowo wyposażone są w przyciski, po naciśnięciu których można wysłuchać fragmentów najbardziej znanych utworów Chopina. Dodatkową atrakcją są również fotokody i QR-kody czyli malutkie obrazki składające się z czarnych i białych figur, które po zrobieniu im zdjęcia telefonem komórkowym umożliwiają bezpłatne pobranie aplikacji chopinowskiej.
Świetny pomysł! Przyznam się, że za każdym razem, gdy znajduję się na Trakcie Królewskim, nie jestem w stanie oprzeć się pokusie naciśnięcia guzika na multimedialnej ławeczce i odsłuchania fragmentu utworu. A oto ich lokalizacje:

1.    Plac Krasińskich – tu stał budynek Teatru Narodowego, w którym w marcu 1830 r. Fryderyk Chopin, zaprezentował swój koncert f-moll. Tu również, w październiku tego samego roku, odbył się pożegnalny koncert artysty, przed jego wyjazdem z ojczyzny.

2.    Ulica Miodowa – to właśnie na niej znajdowały się słynne kawiarnie: „Pod Kopciuszkiem”, „Dziurka” i „Honoratka”, w których skupiało się życie towarzyskie stolicy. Tu bywali pisarze, poeci, artyści i … Fryderyk Chopin.

3.     Ulica Kozia – tu znajdowała się kawiarnia „U Brzezińskiej”, jedno z ulubionych miejsc Chopina.

4.    Konserwatorium Muzyczne – dzisiaj zamiast budynku istnieje plac nad tunelem Trasy WZ. Jednak w XIX w. właśnie w tym miejscu studiował kompozycję Fryderyk.

5.    Pałac Wesslów – to z tego miejsca, 2 listopada 1830 r., Fryderyk Chopin wyruszył dyliżansem najpierw do Wiednia, później do Paryża. 6.    Pałac Radziwiłłów – w tym gościnnym wnętrzu, 24 lutego 1818 r., po raz pierwszy wystąpił publicznie 8-letni Chopin.
7.    Pałac Saski – w 1810 r. mieszkała tu rodzina Chopinów. Ojciec Fryderyka był wykładowcą w słynnym Liceum Warszawskim, które zajmowało część pałacowych pomieszczeń.
8.    Ogród Saski – miejsce zabaw małego Fryderyka Chopina.
9.    Kościół Wizytek – to tu, 15-letni Fryderyk, grywał na organach, podczas niedzielnych mszy dla uczniów Liceum Warszawskiego.
10.    Pałac Kazimierzowski – w prawej oficynie (Gmach Prorektorski) zamieszkiwali Chopinowie, gdy w 1817 r. w pałacu ulokowano Liceum Warszawskie i założono Królewski Uniwersytet Warszawski.

11.    Pałac Czapskich – tu w 1827 r. zamieszkiwała rodzina Chopinów. Dzisiaj na drugim piętrze pałacu mieści się Salonik Chopinów – muzeum pamiątek po wielkim kompozytorze.
12.    Kościół św. Krzyża – miejsce spoczynku serca kompozytora.

13.    Pałac Zamoyskich – tu mieszkała siostra Fryderyka, która przechowywała pamiątki po swoim bracie. W 1863 r. z okien pałacu dokonano zamachu na namiestnika carskiego, hrabiego Berga. W odwecie z mieszkań usunięto wszystkich lokatorów i zniszczono cały ich dobytek. Wśród wyrzucanych z okien przedmiotów znajdował się fortepian Chopina.

14.    Pałac Ostrogskich – siedziba Muzeum Fryderyka Chopina.

15.    Pomnik Chopina w Łazienkach – najbardziej znany na świecie pomnik kompozytora usytuowany w Parku Łazienkowskim.

Tekst: Agnieszka Budo