Nazywa się ja wyspą księżycowych krajobrazów. Skaliste, postrzępione wybrzeże Los Hervideros powstało w wyniku spotkania lawy z oceanem, tworząc jaskinie i czarne bazaltowe bezkresne przestrzenie. Wszystko tu zachwyca. Ocean, rajskie plaże z drobnym białym, złotym lub czarnym piaskiem, malownicze zatoczki, ukryte w załomach wulkanicznych skał, kolory zmieniające się na każdym kroku oraz pogoda.

Łagodny klimat wyspy zachęca do zwiedzania i jest idealny dla osób, które źle znoszą upały. Bo mimo iż wyspa leży w strefie klimatu zwrotnikowego, oceaniczno-subtropikalnego, na temperatury wpływa tu Prąd Kanaryjski który sprawia, że jest tu piękna pogoda, ale nie tak upalna, jak w innych zwrotnikowych regionach. Położenie Lanzarote sprawia, że można ją odwiedzać praktycznie przez cały rok, ponieważ nawet w zimowych miesiącach temperatura nie spada tu poniżej 18 stopni, a np. w październiku temperatury są prawie takie jak latem, a woda ma temperaturę powietrza.

Monumento al Campesino

Wyspa jest rajem dla amatorów plażowania. Wybrzeże liczy ponad 200 km długości, a woda praktycznie przez cały rok ma temperaturę 20 stopni. Na całej wyspie można znaleźć spektakularne plaże, wiele z nich dziewiczych, jak np. jedna z popularniejszych Plaża Papagayo, leżąca na terenie Parku Narodowego Los Ajaches, w kształcie muszli, z białym piaskiem i krystaliczną wodą czy Los Charcones – stworzone przez naturę, zachwycające baseny o rożnej głębokości i barwie. Warto wybrać się też na La Graciosa, malutką wysepkę u wybrzeży Lanzarote, której wybrzeże pokryte jest małymi, dzikimi plażami i malowniczymi zatoczkami.

Plaża Papagayo 

Lanzarote jest też dobrym kierunkiem podróży kulinarnych. Kuchnia wyspy jest bardzo różnorodna, można w nie znaleźć wpływy wielu kultur. Oczywiście oparta jest przede wszystkim na kuchni hiszpańskiej, ale jest w niej też egzotyka i smaki Afryki. Warto na początek oddać się wędrówkom po lokalnych targach i tam delektować się wspaniałymi, miejscowymi smakami.

Na wyspie można się cieszyć zarówno bardzo tradycyjnymi daniami, jak i najbardziej innowacyjnymi kulinarnymi kreacjami. Kuchnia wyspy to przede wszystkim ryby i owoce morza. Królują tu też rośliny strączkowe, królicze i kozie mięso oraz wieprzowina z lokalnie hodowanych, żyjących na wolności czarnych świń. Lokalnej kuchni nie sposób też sobie wyobrazić bez sosów mojo rojo i mojo verde, oddawanych praktycznie do każdego posiłku.

Papas arrugadas con mojo

Szczególne miejsce zajmuje tu lokalne wino Malvasia, wyprodukowane w jednych z najbardziej osobliwych winnic świata w regionie La Geria. W krajobrazie ukształtowanym przez wybuchy wulkanów, na glebie pokrytej grubą warstwą zastygłej lawy i pyłu powstały winnice, w których winorośl sadzi się w dużych zagłębieniach w ziemi, otoczonych półkolistym kamiennym murkiem. Produkowana tu Malvasia to białe, skoncentrowane i bardzo aromatyczne wino, którego koniecznie trzeba spróbować.

Atrakcje wyspy na tym się nie kończą. Wulkaniczne pochodzenie wyspy sprawiło, że jest ona pokryta malowniczymi jaskiniami, wśród których najpiękniejsza to Cueva de los Verdes, jedna z szesnastu znajdujących się w tunelu powstałym po wybuchu wulkanu Korona. To jeden z największych i najciekawszych tuneli na świecie.

Jaskinia Cueva de los Verdes

Koniecznie też trzeba zwiedzić Park Narodowy Timanfaya, gdzie lawa i magma stworzyły ten księżycowy krajobraz, o którym tyle się mówi. Możemy się tam zachwycać osobliwymi formacjami skalnymi, miejscami, gdzie warstwy ziemi mienią się kolorami czerwieni, żółci i pomarańczy oraz zwiedzać podziemne galerie, stworzone przez naturę.

Park Narodowy Timanfaya 

Wyspa zasłynęła również dzięki Césarowi Manrique, niezwykłemu lokalnemu artyście o międzynarodowej sławie, który tu się urodził i stworzył wiele swoich dzieł. Słynął z tego, że w perfekcyjny sposób potrafił wtopić swoje dzieła w przyrodę. To artystyczne dziedzictwo można podziwiać na wyspie na każdym kroku. Jednym z najbardziej emblematycznych miejsc Lanzarote jest arcydzieło Jameos del Agua - wyjątkowy ogród z basenem i laguną zbudowany wewnątrz tunelu wulkanicznego, w którym znajduje się także Cueva de los Verdes. To niezwykłe połączenie sztuki i natury.