Jednym z najbardziej znanych polskich pomników przyrody jest ponownie uszkodzony w tym roku Dąb Bartek. Co ciekawe, znacznie większą popularnością na świecie cieszy się tak zwany Krzywy Las w powiecie gryfińskim, w którym rosną zdeformowane sosny. Ich pnie wyginają się nad ziemią pod kątem 90 stopni. Czas nie jest łaskawych dla nietypowych drzew. W marcu kilku z nich obumarło, przez co musiały zostać wycięte. Decyzja Nadleśnictwa Gryfino była zgodna z ustawą o ochronie przyrody, ale i tak wywołała niemałe poruszenie wśród przyrodników i miłośników spacerów po Krzywym Lesie. Na szczęście popularna atrakcja jest rewitalizowana.

Krzywy las pod Gryfinem

O pogarszającej się kondycji krzywych sosen poinformował Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

– Istnieje groźba, że w przyszłych latach obecny Krzywy Las zniknie, a na pewno jego powierzchnia jeszcze się zmniejszy. To naturalny proces, który zachodzi w przyrodzie. Sosna osiąga wiek około stu lat i żywot jej dobiega końca – powiedział.

Powierzchnia Krzywego Lasu kurczy się systematycznie od kilku dekad. W latach 70. ubiegłego wieku wygiętych sosen było 400, dziś około 100. Dlatego też powołano plan rewitalizacji nietypowego pomnika przyrody, w ramach którego utworzone zostaną dwie nowe powierzchnie. Na pierwszej leśnicy posadzą sadzonki z naturalnie zdeformowanych drzew, żeby sprawdzić, czy w ten sposób uda się powtórzyć charakterystyczne skrzywienia pni. Na drugiej drzewa będą wyginane mechanicznie.

– Mamy zaplanowane trzy rodzaje technik. Będzie to polegało na tym, że będziemy powoli usuwać główny przewodnik i zostawiać jedną, najsilniejszą gałąź boczną i ją wyginać –  tłumaczy zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.

Jak dodaje, leśnicy nie dysponują dokumentami, które wyjaśniłyby wykrzywienie się pni drzew.

Pierwszy etap rewitalizacji już się rozpoczął. Posadzono 1100 sadzonek zdeformowanych sosen.

Krzywy Las – wielka niewiadoma

Szacuje się, że Krzywy Las powstał w 1934 r. Do tej pory nie wiadomo jednak, jak powstały charakterystyczne krzywizny. Jedno z wyjaśnień mówi, że młode drzewa były uszkadzane celowo, żeby przybrały określony kształt. W zmienionej formie miały być wykorzystywane między innymi do budowy łodzi lub bujanych foteli. Dziś jest to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc nie tylko przez ciekawskich turystów, ale również mieszkańców powiatu gryfińskiego. Pracownicy nadleśnictwa cały czas nadzorują żywotność zdeformowanych sosen, żeby ocenić, czy nie stwarzają zagrożenia dla spacerowiczów.

Oczywiście, jak to bywa w przypadku miejsc owianych tajemnicą, wokół Krzywego Lasu również krążą legendy. Niejedna osoba twierdzi, że za zdeformowaniem drzewek stoi sam czart lub kosmici. Na te opowieści patrzymy jednak z przymrużeniem oka.

Źródło: Portal Samorządowy