Królowa Elżbieta II nie żyje

Elżbieta II nie żyje – taką informację w czwartkowy wieczór, tuż po godzinie 19:00 czasu polskiego, podała agencja Reutera. Chwilę później przykrą wiadomość o śmierci brytyjskiej głowy państwa potwierdził Pałac Buckingham. – Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu – czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Wraz ze śmiercią Elżbiety II władzę na Wyspach Brytyjskich – zgodnie z zasadami protokołu – przejął jej syn, książę Karol. Od wczoraj tytułowany jest jako Karol III. 

– Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście cenionego suwerena i ukochanej Matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, królestwach i Wspólnocie Narodów, a także przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian moja rodzina i ja będziemy się pocieszać oraz wspierać wiedzą o szacunku i głębokim uczuciu, jakim darzono Królową – napisał nowy król. Od teraz drugie miejsce w linii dziedziczenia brytyjskiego tronu zajmuje książę William, najstarszy syn Karola III.

Tłumy przed Pałacem Buckingham żegnają Elżbietę II / fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images

Elżbieta II zwiedziła świat wzdłuż i wszerz

Elżbieta II zmarła w swojej szkockiej posiadłości Balmoral, w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez siedem dekad, co czyni ją najdłużej planującą monarchinią w historii kraju. Ba, od 13 października 2016 roku, gdy odszedł król Tajlandii Bhumibol Adulyade, była najdłużej panującym przywódcą na świecie. To jednak nie koniec rekordów. Przez cały okres sprawowania władzy królowa odwiedziła ponad sto państw, w tym aż 22-krotnie Kanadę. Według wyliczeń „The Daily Telegraph”, Elżbieta II w sumie odbyła ponad 250 zagranicznych wizyt, co przekłada się na odległość równą 42-krotnemu okrążeniu Ziemi. Ostatnim krajem, który odwiedziła, były Niemcy w czerwcu 2015 r. 

W pierwszą podróż, u boku swoje męża, księcia Filipa (zmarł w kwietniu 2021 r.) wyruszyła chwilę po koronacji, w 1953 r. W ciągu trwającej 168 dni wyprawy złożyła wizytę w 13 krajach, zostając pierwszym monarchą, który opłynął świat (Czytaj też: Ferdynand Magellan – biografia podróżnika, który jako pierwszy opłynął Ziemię, skrywa wiele sekretów). Elżbieta II była także pierwszą brytyjską głową państwa, która złożyła oficjalną wizytę w Australii, Nowej Zelandii i na Fidżi, czyli państwach i wyspach wchodzących w skład Wspólnoty Narodów. 

Elżbieta II podczas wizyty w Polsce w 1996 roku / fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

W 1996 roku, na zaproszenie ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, królowa Elżbieta II przyleciała do Polski. W czasie trzydniowej wizyty przywódczyni uczestniczyła w obradach parlamentu, zwiedziła warszawską Starówkę, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Liceum im. Stefana Batorego, a także odwiedziła Kraków. – Wiem, że o Polsce miała bardzo dobre zdanie. Pierwsze jej spotkania z Polską to polscy żołnierze, lotnicy w czasie II wojny światowej. Zawsze była wobec nas sympatyczna. Myślę, że ta wizyta w 1996 roku utwierdziła ją w tym, że Polacy ją bardzo lubią, cenią i szanują – wspominał w rozmowie z PAP Aleksander Kwaśniewski. 

Państwa, które odwiedziła Elżbieta II: Algieria, Antigua i Barbuda, Australia, Austria, Arabia Saudyjska, Bahamy, Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Belgia, Belize, Bermudy, Botswana, Brazylia, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Brunei, Chile, Chiny, Wyspy Cooka, Cypr, Czechy, Dania, Dominika, Estonia, Etiopia, Fidżi, Finlandia, Francja, Gambia, Ghana, Grenada, Gujana, Hiszpania, Holandia, Islandia, Indie, Indonezja, Iran, Irlandia, Jamajka, Japonia, Jordania, Jugosławia, Kajmany, Kanada, Katar, Kenia, Kiribati, Korea Południowa, Kuwejt, Łotwa, Liberia, Libia, Litwa, Luksemburg, Malawi, Malezja , Malediwy, Malta, Mauritius, Meksyk, Maroko, Mozambik, Namibia, Nauru, Nepal, Niemcy, Niemcy Zachodnie, Nowa Zelandia, Nigeria, Norwegia, Oman, Pakistan, Panama, Papua-Nowa Gwinea, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rosja, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny  Samoa, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Sri Lanka, Sudan, Szwecja, Szwajcaria, Tanzania, Tajlandia, Tonga, Trynidad i Tobago, Tunezja, Turcja, Tuvalu, Uganda, USA, Wyspy Salomona, Wyspy Turks i Caicos, Watykan, Węgry, Włochy, ZEA, Zambia oraz Zimbabwe. 

Gościnna królowa

Jak wyliczyli statystycy, Elżbieta II w okresie swojego panowania (1952–2022) uczestniczyła w przeszło 21 tysiącach spotkań, podczas których miała okazję poznać niemal pół miliona osób. Na przestrzeni siedmiu dekad królowa przyjęła w Pałacu Buckingham 112 głów państw, w tym Lecha Wałęsę. A także wiele wybitnych postaci ze świata kultury czy nauki, m.in. Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu. Najdłużej panująca monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa przeżyła 16 premierów Wielkiej Brytanii i 7 papieży. 

Elżbieta II z szejkiem Isą bin Salman Al Khalifą podczas wizyty w Bahrajnie w 1979 roku / fot. Steve Raymer/Nat Geo Images Collection

Dodajmy, że pogrzeb Elżbiety II – zgodnie z opracowaną w latach 60. XX wieku „Operacją London Bridge” – odbędzie się 10 dni po śmierci monarchini, czyli najprawdopodobniej 18 września. Ceremonia będzie miała charakter państwowy. 

Źródła: „The Daily Telegraph”, Polska Agencja Prasowa (pap.pl), royal.uk, tvn24.pl, własne.