Rafał Sławiński, Andrzej Bargiel, Janusz Majer, Adam Bielecki, Artur Małek, Marcin Tomaszewski, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Mateusz Haładaj – oto polscy wspinacze i himalaiści, których barwne prelekcje będzie można zobaczyć w dniach od 6 do 8 grudnia na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Z pokazem Podróż w stylu wystąpi w sobotę (7 grudnia, godz. 16.00) Marcin Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich wspinaczy wielkościanowych. Pod nazwą prelekcji kryją się ekspedycje, które Marcin realizuje w ramach autorskiego, ambitnego projektu „4 Żywioły” (realizowanego od 2009 roku). Jego najnowszym sukcesem jest wytyczenie wspólnie z Markiem Raganowiczem nowej drogi na pn.-zach. ścianie Great Trango Tower (6286 m). W sierpniu powstała Bushido (A4, VII+, VII Big Wall).

Również w sobotę zaprezentują się Marcin Księżak i Janek Kuczera (godz. 12.00), którzy opowiedzą o tegorocznej wyprawie do Norwegii i wytyczeniu w zespole z Przemkiem Cholewą i Andrzejem Sokołowskim Drogi Polskiej (M7, VI+, A1). Drogę zadedykowali pięknie Maćkowi Berbece i Tomkowi Kowalskiemu, którzy zginęli podczas zejścia z Broad Peak.

Zaraz potem (o godz. 12.40) swój sezon 2013 wspominać będzie Mateusz Haładaj, jeden z naszych czołowych wspinaczy skalnych. To właśnie w tym roku łupem Mateusza padła między innymi Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya, najlepsze przejście w dorobku łodzianina, zarazem najmocniejsze przejście w skałach zrobione przez Polaka.

Shishapangma Centralna na nartach 2013 to kolejny punkt sobotniego programu (godz. 13.15). Bohaterem będzie nasz mistrz skialpinizmu Andrzej Bargiel, który w październiku świętował sukces wchodząc na centralny wierzchołek Shishapangma (8013 m n.p.m.). Wyprawa była częścią narciarskiego projektu „Hic sunt leones”, zakładającego zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi.

Także w sobotę, około 14.00, Janusz Majer wspominać będzie tragicznie zmarłego Artura Hajzera. Artur, jeden z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, kierownik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, zginął 7 lipca na Gasherbrumie I.

Z kolei w niedzielę (8 grudnia) o godz. 12.30 zapraszamy na spotkanie z Rafałem Sławińskim, znakomitym wspinaczem mikstowym i lodowym (Rafała mieliśmy przyjemność gościć na KFG już w 2009 roku). Tym razem opowie o pierwszym wejściu na K6 West (7040 m) w Karakorum, partnerem Rafała był Ian Welsted. Jak pisał ostatnio Janusz Kurczab: „Wejście na K6 należy zaliczyć do czołowych osiągnięć sezonu w Karakorum, a także w całym paśmie wysokich gór Azji Środkowej i niewątpliwie pretenduje do nagrody Złotego Czekana”.

O godz. 13.30 z prelekcją wystąpią himalaiści, Adam Bielecki i Artur Małek. Tematem spotkania będzie pierwsze zimowe wejście na Broad Peak (8047 m n.p.m.). Jak pamiętamy, wyprawa zakończyła się wielkim sukcesem, ale i tragedią…

Już teraz gorąco zapraszamy na Uniwersytet Ekonomiczny (ul. Rakowicka 27) w dniach 6-8 grudnia. Dużo więcej o festiwalu, w tym szczegółowy program, znajdziecie na stronie www.kfg.pl.

Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Góry i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Dorota Dubicka/KFG