To co szczególnie wyróżnia Chorwację to bogactwo i różnorodność regionów. Mnie najbardziej zachwyca Środkowa Dalmacja. Ta położona na wschodnim wybrzeżu Adriatyku kraina, uchodzi za rajską bramę Chorwacji. Środkowa Dalmacja jest regionem tysiąca wysp, gorącego słońca i niezwykłej przyrody. 

Jednym z największych fenomenów przyrodniczych tego regionu jest Błękitna Jaskinia o niezapomnianym szmaragdowym kolorze wody. Jaskinię można zwiedzić, odwiedzając wyspę Biševo.
 
Błękitna Jaskinia, po chorwacku Modra Špilja, jest tak popularną atrakcją turystyczną, że podczas sezonu letniego każdego dnia odwiedza ją ponad tysiąc osób. Cóż więc takiego niezwykłego skrywa w sobie ta morska jaskinia? Odpowiedzią jest unikatowy błękitny kolor wody. Promienie słoneczne, które wpadają górnym otworem do jaskini, przenikają przez wodę, następnie odbijają się od piaszczystego dna, a to powoduje, że woda w tym miejscu ma bajeczny odcień błękitu. 

Sam kolor jest trudno opisać słowami, najlepiej zobaczyć to na własne oczy. Zorganizowanie wycieczki do Błękitnej Jaskini nie jest trudne. Możemy się do niej dostać z wielu turystycznych miasteczek. Ze względu na odległość wyspy Biševo od lądu, najczęściej są to jednodniowe wycieczki.

Wierzcie mi na słowo, że to miejsce warto odwiedzić podczas wakacji w Chorwacji. Takiego wspaniałego błękitu nie zobaczycie w żadnym innym miejscu.

Ewelina Sadura MarinovićPolka mieszkająca na wyspie Brač. Autorka bloga podróżniczego www.polako.eu, na którym opisuje swoje wyprawy oraz zapoznaje czytelników z ciekawymi miejsca i obyczajami mieszkańców Chorwacji. Miłośniczka długich spacerów oraz spędzania czasu na łonie natury.