W latach 80. znany astronom i popularyzator nauki Carl Sagan przybliżał widzom amerykańskiej telewizji kosmos. Seria dokumentalna “Kosmos: prywatna podróż”, której był prezenterem i twarzą, stała się najpopularniejszym serialem za oceanem aż do 1990 roku. Ponad trzy dekady później zupełnie nowy “Kosmos” znów wchodzi na ekrany telewizorów. Premiera pierwszego odcinka w niedzielę, 16 marca o godz. 22 na National Geographic Channel.

Zamiast nieżyjącego już Sagana, tym razem przed kamerą stanął astrofizyk i pisarz Neil deGrasse Tyson (autor m.in. „Death By Black Hole” oraz „Space Chronicles: Facing the Ultimate Frontier”). Pod koniec pierwszego odcinka dowiadujemy się zresztą, że obu panów łączy nie tylko zamiłowanie do kosmosu. Sagan był bowiem dla Tysona inspiracją, popchnął go w kierunku nauki i pomógł na samym starcie kariery. Wchodząc w buty swego idola z dzieciństwa, prowadzący zabiera widza w swoją podróż.

Ale w 13 odcinkach (pokazywanych w kolejne wiosenne niedziele) Tyson opowiadać będzie nie tylko o kosmosie. Twórcy serialu postanowili podejść do tematu szeroko. Ich kosmos to Ziemia i jej miejsce wśród gwiazd, ale równolegle z opowieściami o tym, co daleko, ważne będą też losy człowieczeństwa i odkryć naukowych, które dały nam dzisiejszy stan wiedzy (w pierwszym odcinku bohaterem jest Giordano Bruno). Wstawki historyczne ilustrowane są rysunkami Setha MacFarlane'a, autora popularnej kreskówki dla dorosłych “Family Guy”. Ale najefektowniejsze w serialu NG Channel są i tak wizjonerskie obrazy planet, gwiazd, galaktyk, które widz zwiedza razem z prowadzącym.

Ale to nie koniec kosmicznych propozycji kanału. Dwa dni wcześniej nada bowiem dwugodzinny program na żywo realizowany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz Centrum Kontroli Misji w Houston. O swojej pracy opowiedzą Rick Mastracchio i Koichi Wakata. ISS okrąża Ziemię raz na 90 minut, a to oznacza, widzowie będą mieli okazję przemierzyć cały glob. Emisja na żywo w sobotę, 15 marca o 1 w nocy.

Lista odcinków “Kosmosu” wraz z terminami emisji na: http://www.natgeotv.com/pl/kosmos/info