Przedstawiamy wyniku konkursu zorganizowanego z okazji przekroczenia 50 tysięcy fanów na profilu National Geographic Polska na Facebooku.
Przez pięć dni zadawaliśmy codziennie jedno otwarte pytanie konkursowe. W ramach każdego pytania wybraliśmy 10 najciekawszych pomysłów, a teraz nagrodzimy je książkami. W sumie rozdamy aż 50 nagród!

Zainteresowanie konkursem przekroczyło nasze oczekiwania – otrzymaliśmy prawie pół tysiąca propozycji! Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w zabawie.

Poniżej zwycięskie odpowiedzi:


1. Co wyróżnia National Geographic Polska od innych magazynów? Odpowiedz jednym zdaniem!

Magdalena Bonbel
Z najmroczniejszych głębi oceanów po szczyty Dachu Świata, przez zielone dżungle, czerwone piaski pustyni po biel wiecznych śniegów – wszędzie tam można dostrzec i poczuć zachwyt nad wyjątkowym pięknem świata widzianym oczami reporterów i fotografów NG.

Bartłomiej Borecki
NGM wyróżnia żółta ramka – jest jak żółte drzwi, za każdy razem gdy je otwieram czeka na mnie inna, nowa przygoda i podróż w najodleglejsze zakątki świata począwszy od oceanicznych głębin po szczyty Mount Everestu, bez wizy, bez biletów, bez limitu bagażu...

Robert Bawor
National Geographic Polska wyróżnia się od innych magazynów tym, że jest prawdziwym magazynem w treści i formie, a inne magazyny są tak naprawdę tylko garażami...

Olga Stępień

Oglądając podwodne zdjęcia Davida Doubileta sama zaczęłam fotografować pod wodą, więc National Geographic zmienił moje życie, wskazał mi pasję, której dotąd brakowało – żaden inny magazyn tego nie potrafił.

Dorota Wiechowska

NG pisany cywilizowanym językiem, kierowany słowiańską fantazją i urodą, pokazuje niezwykłość zwykłych polskich miejsc:)

Dora Owczarek Niemiecki
National Geographic to jedyny magazyn, którego wiedzy można zaufać.

Aleksandra Pilarska
National Geographic to jedyne żółte okienko, które pokazuje świat takim jaki jest – często bez znieczulenia, a jednocześnie napawa optymizmem i energią do zmian.

Kasia Orman

Dla mnie NG to nie tylko kultowy magazyn, który towarzyszy mi od dzieciństwa, ale przede wszystkim pasja do życia i świata, którą we mnie rozbudził, oraz ukazywanie piękna naszej planety i bogactwa kultury w sposób, który potrafi oczarować.

Bartłomiej Knut
Jest jak dobre wino, z zewnątrz pociągający, a wewnątrz pełen inspiracji i dojrzewa z wiekiem.
Małgorzata Gołko
National Geographic Polska wyróżniają bajeczne wręcz, fascynujące zdjęcia, ciekawe historie i miejsca, rzetelność w przekazywaniu informacji, ukazywanie świata z innej perspektywy, pobudzanie do aktywnego go poznawania, a do tego wspaniała Redakcja – ludzie pracowici, zdeterminowani i z pasją
2. Co zaskoczyło mnie najbardziej w marcowym numerze National Geographic Polska i dlaczego? Odpowiedz jednym zdaniem!


Kuba PaZdur
Otóż to, iż wyprodukowanie monety o nominale 1 grosza kosztuje prawie pięć razy więcej, niż ona jest warta – rozumiem, ze produkcja monet nie służy NBP do ich zarabiania, ale mimo wszystko jest to jakiś paradoks

Jacek Bartos
Niesamowicie zaskoczyła mnie mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO która została dołączona do wydania i dzięki której znam lokalizacje wszystkich 981 obiektów ze 160 krajów, znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO... o opisach nie wspomnę

Kasia Kotlińska
Zaskoczyło mnie jak można łatwo ulec stereotypom – że Wikingowie tylko grabili i palili, a jak się okazuje dzięki marcowemu wydaniu NG – dotarli do Ameryki na długo przed Kolumbem i raczej handlowali z Indianami zamiast ich łupić.

Anna Jakubiec
Spotkania Wikingów z tubylcami z Ameryki Północnej. Nie przypuszczałam że mogli aż tak daleko dopłynąć i utrzymywać pokojowe kontakty, wszak byli dość waleczni w swej naturze

Olga Stępień
Wyczyszczenie fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej za pomocą chleba, w życiu nie wpadłabym na taki pomysł.

Tomasz Ruchlewicz
Polarne Galapagos – rzadko opisywana, trudno dostępna, bardzo ciekawa część naszego globu

Marzena Pazdur
Asceza literowa Hawajczyków, których alfabet liczy tylko 12 liter (prawdopodobnie najkrótszy na świecie), dzięki czemu słowa brzmią np. tak : melemele – żółty, 'ula'ula – czerwony, pepa – papryka, nananana - pająk proste?

Krystyna Olszewska
Najbardziej zaskoczyła mnie fotografia hiszpańskiego Psotnika Juantramposo bo jestem pewna, że takiego przebrania na pewno nie zaprojektowała kobieta.

Marta Kościelska
Artykuł o tuńczykach – nigdy w życiu nie wpadłabym na to, że ta puszkowana, różowa masa jest tyle warta!

Daniel Gosk
Kosmiczne wręcz wrażenie wywarła na mnie informacja dotycząca czarnej dziury z naszej galaktyki (Sgr A*), którą w przeciągu roku będzie można zaobserwować podczas posiłku, co stanowić będzie namacalny dowód na istnienie czarnych dziur właśnie (w przeciwieństwie do dotychczasowych dowodów pośrednich, opartych na skomplikowanych teoriach matematycznych).


3. A Ty o czym przygotowałbyś numer specjalny National Geographic Polska? Opisz swój pomysł jednym zdaniem!

Magdalena Bonbel
Marzy mi się numer poświęcony górom świata – tym wysokim, świętym i wymagającym oraz przyrodzie i mieszkańcom tych rejonów.

Kinga Kabaja
Mniejszości narodowe, etniczne, językowe i religijne w Polsce.

Staroń Przemysław
Świat za 20 lat – jak może wyglądać nasz świat w 2034, co może nas spotkać – co zaskoczyć, a co rozczarować.

Patrycja Kosyło
Ginące krajobrazy polskiej wsi – o chałupach, mozaikach kolorowych pól, o stogach siana, o pastwiskach, młynach, drewnianych wiatrakach...

Bartłomiej Knut
Opisałbym piękno kaszubskich jezior, szczególnie jeziora Wdzydze – legendę, florę i faunę oraz rzekę Wdę, wszystkie atrakcje tego niezwykłego akwenu.

Polskie Towarzystwo Archeologii Zachodniej Afryki
Opisalibyśmy najbardziej spektakularne polskie badania archeologiczne na świecie. Od pionierskich badań Smoleńskiego w Egipcie na początku XX w. przez wielkie projekty Michałowskiego w basenie M. Śródziemnego i nieco zapomniane dziś wykopaliska Filipowiaka w Zachodniej Afryce, aż po współczesne projekty archeologiczne jak te np. w Nakum w Gwatemali, w Peru, czy u Indian Pueblo w USA.

Andrzej Fabich
Numer specjalny NG Polska przygotowałbym o: Nurkowaniu jaskiniowym! ponieważ Polacy w ostatnich latach zagościli się w czołówce światowych speleologów nurkujących w jaskiniach, a mało kto w Polsce wie, że mamy tylu wybitnych nurków podejmujących w ostatnich latach wielu śmiałych projektów jak np. odkrywanie nowych systemów korytarzy w największych jaskiniach świata, czy bicie rekordów w nurkowaniu na obiegu zamkniętym

Jacek Nawrot

A ja bym widział cały magazyn o Morzu Bałtyckim, o bursztynach, meduzach i wszystkich stworach których nie widzimy gołym okiem

Justyna Wiechoczek
Koło polskiego roku obrzędowego toczy się coraz wolniej, coraz więcej obrzędów i tradycji znika, przyciągając o wiele mniej uwagi niż kiedyś – warto je więc ocalić od zapomnienia, oddając w ręce czytelników NG opowieść o istniejących jeszcze polskich obrzędach ludowych.

Agnieszka Dobierska
Wydanie specjalne NG przygotowałabym o wymierających językach świata oraz nietypowych formach komunikacji miedzyludzkiej, takich jak na przykład gwizdany język Silbo na La Gomerzem.


4. Jak zachęciłbyś swojego przyjaciela jednym zdaniem do sięgnięcia po National Geographic Polska?

Damian Wocial
Przyjacielu, pragnę byś poznał mego przyjaciela – National Geographic Polska.

Adam Kski
Najlepszy sposób na zaplanowanie wakacji, niekoniecznie takich, na których leżymy plackiem na plaży, popijamy kolorowe drinki z palemką i słodko się lenimy.

Małgosia Janczak
Zawsze wybierasz tylko to, co najlepsze, dlatego teraz zrób to samo i sięgnij po National Geographic.

Olga Stępień
Zobacz, o tutaj w regale, cała kolekcja od pierwszego numeru, jak zaczniesz czytać to się zakochasz

Mateusz Burzyński
Parafrazując mistrza Edwarda Stachurę i idąc jego tokiem myślenia: "Przed wszystkimi podróżami: w Bieszczady, na Jukatan, do Patagonii, dookoła świata, na biegun północny, południowy, na Księżyc, na Marsa, na Wenus, dokądkolwiek, przed wszystkimi tymi podróżami – jest jedna prawdziwa podróż i absolutna: w głąb (w oryginale siebie - dop. aut.)... National Geographic"

Tommy Stan
Cały świat może być w twoich rękach... już dziś.

Justyna Wiechoczek
Stary, Gandhi czytał NG, Martin Luther King czytał NG, Chomsky czytał NG, przeczytaj i Ty!

Iwona Olszewska
Zamiast czytać plotki w necie, dowiedz czegoś się o świecie.

Małgorzata Gołko
Oderwij się na chwilę od cerowania skarpetek, leć do kiosku po magazyn National Geographic Polska i poznaj świat w całej jego niezwykłości!

Krystyna Olszewska
Popatrz na świat przez żółtą ramkę, a zobaczysz zaskakujące szczegóły.


5. Trzy słowa, które opisują najlepiej magazyn National Geographic Polska?

Marek Wojtyłko
Ciekawość, rzetelność, pasja.

Natalia Baranowska
Prawdziwy, rzetelny, profesjonalny

Joanna Tomczak
ponadczasowy, niepowtarzalny, inspirujący

Albert Leputa
Kupić, przeczytać, wiedzieć

Asia Radajewska
Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość!

Agata Lange
Radość Poznawania Świata

Kinga Plewa-Tutaj
Najlepszy Przyjaciel Podrożnika

Grzegorz Wieczorek
Globalnie regionalnie lokalnie!

Bartłomiej Knut
Czytaj-Zwiedzaj-Opowiadaj

Justyna CeDe
Poszukuj Poznawaj Podróżuj