O tym, że zanieczyszczone powietrze może powodować poważne problemy zdrowotne wiedzą chyba wszyscy. Od raka płuc po choroby serca. Lista wydaje się nie mieć końca, a według naukowców z China Medical University Hospital można dopisać do niej bóle menstruacyjne. Naukowcy ustalili, że długotrwała ekspozycja na smog może wywołać u kobiet częstsze i silniejsze skurcze.

Smog a bolesne miesiączki

Wyniki badań jasno wskazują na to, że kobiety, które mieszkają w regionach, gdzie powietrze ma najgorszą jakość, są 33 razy bardziej narażone na bolesne miesiączki i inne dolegliwości ginekologiczne od kobiet zamieszkujących miejscowości, w których wysokie stężenie smogu rejestruje się sporadycznie.

– „Nie znamy jeszcze mechanizmu, który leży u podstaw tego problemu, ale stres u kobiet narażonych na zanieczyszczenia powietrza lub wyższe średnie poziomy prostaglandyn mogą być odpowiedziami na nasze pytania” – mówi profesor Chung Y. Hsu, jeden ze współautorów badań.

Bóle menstruacyjne to jedne z najczęściej występujących zaburzeń ginekologicznych. Pojawiają się zarówno przed jak i w trakcie miesiączki. National Institute for Health and Care Excellence informuje, że dysmenorrhoea występuje u większości kobiet w wieku rozrodczym. Lekarze wskazują, że za bólami menstruacyjnymi mogą stać brak równowagi hormonalnej lub inne ginekologiczne schorzenia takie jak na przykład endometrioza.

– „Badania wykazały już, że kobiety, które palą lub piją alkohol podczas miesiączki, mają nadwagę lub są bardzo młode, mogą doświadczać bolesnych skurczy” – kontynuuje profesor Hsu.

Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu, jaki wpływ na „te dni” u kobiet ma smog.

Zanieczyszczone powietrze coraz gorsze dla ludzi

Zespół badawczy przeanalizował dane od 296 078 mieszkanek Tajwanu w wieku od 16 do 55 lat. Na podstawie ich adresów naukowcy opracowali ryzyko narażenia na powietrze zanieczyszczone między innymi dwutlenkiem węgla i PM2,5. W badaniu wzięły udział kobiety, które do 2000 r. nie skarżyły się na bóle menstruacyjne.

Zgodnie z przewidywaniami na podstawie wcześniejszych badań, młode kobiety, zarabiające poniżej średniej krajowej oraz te mieszkające na obszarach szczególnie zurbanizowanych są bardziej narażone na bolesne miesiączkowanie. Analiza danych wykazała też, że w przypadku Tajwanek zamieszkujących regiony o najwyższym stężeniu smogu i innych zanieczyszczeń powietrza, ryzyko bolesnych skurczy było większe od 16,7 do 33,1 razy.

– „Nasze wyniki badań pokazują duży wpływ jakości powietrza na ogólne zdrowie człowieka, w tym przypadku szczególnie na ryzyko bolesnego miesiączkowania u kobiet i dziewcząt. Jest to wyraźna ilustracja potrzeby podejmowania działań przez agencje rządowe i obywateli w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, a finalnie poprawy zdrowia” – podsumowuje profesor Hsu.