W Nara jelenie uważane są za wysłanników bogów i jako takie cieszą się specjalnym poważaniem. Ponadto przyciągają do miasta tłumy turystów, czym dodatkowo zasłużyły sobie na uznanie lokalnych mieszkańców, z których wielu utrzymuje się z turystyki.

Nic dziwnego, że postanowili oni zadbać o swój „lokalny skarb”. Szczególnie po tym, jak w ubiegłym roku znaleziono martwego jelenia, w którego żołądku znajdowało się aż 4 kg plastikowych śmieci.

W parku Nara turyści mogą dokarmiać jelenie, jednak powinni dawać im jedynie specjalnie przygotowane krakersy bez cukru, a te nie są dostarczane w plastikowych opakowaniach. Dlatego też lokalni mieszkańcy uważają, że wielu odwiedzających karmi jelenie innymi, przywiezionymi ze sobą przekąskami, wyrzucając po drodze opakowania po żywności.

Niestety, jelenie śledząc zapach i wyczuwając pożywienie, łatwo mogą pomylić śmieci z jedzeniem i zjeść wyrzucone opakowania.

Temu problemowi postanowił zaradzić mieszkaniec Nara, Takashi Nakamura, który prowadzi firmę papierniczą. Gdy usłyszał, że jelenie w mieście umierają po omyłkowym połknięciu śmieci, rozpoczął pracę nad materiałem, który byłby bezpieczny dla zwierząt, także w przypadku zjedzenia.

Wraz z dwoma innymi mieszkańcami miasta – hurtownikiem kosmetyków i projektantem – Nakamura stworzył przyjazną dla jeleni papierową torbę z otrębów ryżowych, którą zwierzęta są w stanie strawić. Torebki składają się z przetworzonych kartonów mleka i otrębów ryżowych – tego samego składnika, który jest używany w specjalnych krakersach dla jeleni.

Nakamura w rozmowie z BBC Japan powiedział, że około 3500 toreb zostało sprzedanych sześciu lokalnym firmom – w tym miejskiemu biuru turystycznemu, miejscowemu bankowi i aptece. Torba została przetestowana przez Japan Food Research Laboratories, które stwierdziło, że surowiec jest bezpieczny do spożycia.

Każda torba kosztuje około 100 jenów (ok. 3.7 zł).