Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się dzisiaj,  29 września, w historycznych wnętrzach Dworu Artusa w Gdańsku. Janina Ochojska odbierze statuetkę, dyplom oraz czek opiewający na sumę 100 000 dolarów amerykańskich z przeznaczeniem na wsparcie działalności. Nagroda Lecha Wałęsy wręczana jest osobom bądź organizacjom działającym na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka. Stanowić ma wsparcie dla tych, którzy mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata, przeciwstawiać się terrorowi, a poprzez swoją aktywność dają nadzieję oraz stwarzają szansę na zmiany polityczne i społeczne.
Idea solidarności była mi zawsze bardzo bliska, gdy działałam w opozycji i potem Solidarności. Motywem moich poczynań jako działaczki humanitarnej jest solidarność z biednymi, pokrzywdzonymi, z tymi, których problemy bez naszej pomocy bardzo trudno rozwiązać. Ta nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Poprzez uhonorowanie mnie, kapituła i nominujący wyrażają swoje poparcie dla ponadnarodowej idei solidarności, jaką wraz z Polską Akcją Humanitarną staramy się wcielać w życie. W centrum tej prawdziwej solidarności, gdzie nie ma podziałów politycznych, religijnych ani żadnych innych, znajduje się godność człowieka. Właśnie tym kierujemy się, zmieniając świat na lepsze. W imieniu swoim, moich pracowników i wolontariuszy PAH bardzo dziękuję za przyznanie nam tej nagrody. Przekazane środki pomogą nam w realizacji działań i misji - mówi Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Nagroda zostanie przyznana po raz trzeci. W latach ubiegłych laureatami były walczące o prawa człowieka Iranki Shadi Sadr oraz Ladan i Roya Boroumand oraz król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud.
W skład Kapituły wchodzą Vaclav Havel, Władysław Bartoszewski, Stanisław Szuszkiewicz, Jan Krzysztof Bielecki, Bernard Kouchner i Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyłącznego partnera nagrody.