Komiksy i filmy o superbohaterach od lat cieszą się ogromną popularnością. Wystarczy spojrzeć na repertuary kin – niemal co miesiąc premierę ma przynajmniej jedna produkcja osadzona w klimacie walki dobra ze złem, gdzie świat może uratować tylko postać o nadprzyrodzonych mocach. Obecnie herosami zachwyca się kolejne już pokolenie fanów. Dlaczego tak bardzo lubimy ich oglądać? To czysta rozrywka. Superbohaterowie żyją w rzeczywistości zupełnie innej od naszej, dlatego widzom łatwiej oderwać się od codziennych problemów. Fascynujące jest również to, że protagoniści są chodzącymi ideałami. Nie tylko posiadają specjalne moce, ale też wyglądają jak greccy bogowie – przystojni i umięśnieni. Na niektórych mężczyzn takie przedstawienie męskich wzorców może działać równie frustrująco, jak na kobiety, które inspirują się modelkami z Instagrama nadużywającymi upiększających filtrów.

Czy rzeczywiście mamy czego zazdrościć superbohaterom? Naukowcy wzięli pod lupę nawyki kilku znanych postaci i sprawdzili, jak mogłyby przełożyć się na ich starzenie się i życie ogólnie.

Superbohaterowie zbadani przez naukowców

W ramach badań australijscy naukowcy przeanalizowali 24 filmy Marvela wydane między 2008 a 2021 r. Założyli, że z wyjątkiem Thora, który żył przez kilka tysiącleci, każdy inny superbohater będzie się starzeć tak jak normalni ludzie. Proces ten jest uzależniony od zestawu osobistych predyspozycji i cech.

W pierwszej kolejności badacze wyróżnili i opisali pozytywne nawyki herosów, w tym regularną aktywność fizyczną, która służy nie tylko ciału, ale też zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji. Bohaterowie wykazywali pozytywne nastawienie i poczucie celu w życiu, co sprzyja zdrowemu starzeniu się ludzi. Poza Thorem i Iron Manem byli wolni od używek, a to również wydłuża życie. Następnie naukowcy przeanalizowali szkodliwe zachowania superbohaterów i ryzykowne dla zdrowia czynniki zewnętrzne. Jak ustalili, częsta ekspozycja na hałas, zanieczyszczenie powietrza i liczne urazy głowy mogą doprowadzić między innymi do niepełnosprawności i demencji.

Autorzy badań skupili się na cechach osobowości i stylach życia Iron Mana, Hulka, Czarnej Wdowy, Czarnej Pantery oraz Spidermana. Czarna Pantera i Iron Man są bogaci i inteligentni, co według naukowców zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów z pamięcią. Król Wakandy jest też wegetarianinem, a to dodatkowo wspiera zdrowe starzenia się organizmu.

Te choroby grożą superbohaterom

W przypadku innych superbohaterów przyszłość nie rysuje się już tak optymistycznie. Duża masa ciała Hulka, problemy z sercem i częsty gniew narażają go na kilka przewlekłych chorób, za to traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa Czarnej Wdowy mogą zwiększyć ryzyko chorób psychicznych. O ile dzięki swojej elastyczności Spiderman nawet w podeszłym wieku raczej nie będzie podatny na problemy z poruszaniem się, o tyle to, że jako nastolatek nie śpi zalecanych 8-10 godzin (w końcu nocą walczy z przestępczością) może skończyć się dla niego między innymi otyłością, brakiem koncentracji i zaburzeniami psychicznymi.

Badacze mają propozycję dla twórców Marvela. Jak twierdzą, w przyszłych filmach główni bohaterowie powinni skupić się nie tylko na walce z przybyszami z kosmosu, ale również na radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego świata, jak na przykład zapewnieniu opieki zdrowotnej i zapobieganiu chorobom typowym dla rosnącej populacji.

– To umożliwiłoby wielu ludziom cieszenie się z wysokiej jakości życia nawet w podeszłym wieku – podsumowują.

Źródło: British Medical Journal