Skąd wziąć pieniądze na podróż – crowdfunding

Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów na finansowanie podróży, nie tylko tych dalekich, jest crowdfunding. Znalezienie jednego głównego sponsora wycieczki dookoła świata czy podróży po Chinach dla osoby anonimowej graniczy z cudem, dlatego swojej szansy warto poszukać u większego grona patronów. W sieci znajdziemy kilka platform crowdfundingowych, ale warto pamiętać, że tego typu serwisy najczęściej pobierają prowizję od zebranej kwoty. Trzeba również wiedzieć, że założenie wirtualnej skarbonki nie zawsze oznacza powodzenie. Aby marzyć o zebraniu całej kwoty potrzebnej do sfinansowania drogiej podróży trzeba mieć pomysł na siebie – im bardziej oryginalny, tym większa szansa na odniesienie końcowego sukcesu.

Jak oszczędzać pieniądze na podróż?

Gdzie szukać pieniędzy na podróżowanie? Rozwiązanie czasem jest prostsze, niż może się wydawać. Co prawda wiele z nas z trudem znajduje wolne środki na regularne zasilanie konta oszczędnościowego, ale warto odkładać choćby po 100 złotych miesięczne, co po kilkunastu miesiącach daje całkiem solidną podstawę „funduszu podróżniczego”. Jak zacząć oszczędzać? Zbędne wydatki najlepiej ograniczyć do minimum – przed zakupem kolejnych ubrań warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę ich potrzebujemy. I tak w przypadku elektroniki, kosmetyków, a nawet żywności, na której można dużo zaoszczędzić. „Budżet podróżniczy” warto również zasilić pieniędzmi ze sprzedaży rzeczy używanych– zapotrzebowanie na ubrania czy meble „z drugiej ręki” nieustannie rośnie, dlatego jest to świetny sposób na choć częściowe pokrycie kosztów wycieczki.

Pieniądze na podróże – pożyczka lub kredyt gotówkowy

Jak zebrać wystarczającą ilość środków na podróż w stosunkowo krótkim czasie? Dobrym rozwiązaniem wydają się kredyty gotówkowe i pożyczki. Oba te produkty finansowe często traktowane są jako pojęcia równoznaczne, jednak tak naprawdę istnieje między nimi dość spora różnica. To, co łączy pożyczki i kredyty gotówkowe to możliwość zaciągnięcia zobowiązania na dowolny cel, a także metoda obliczania jego całkowitych kosztów z pomocą RRSO. Warto jednak zaznaczyć, że kredytu gotówkowego zawsze udziela bank, natomiast o przyznanie pożyczki można starać się nie tylko w banku, ale również w instytucjach pozabankowych, a nawet u osób prywatnych.

Co ważne, podpisanie umowy kredytowej w każdym przypadku ma charakter odpłatny, czyli wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji, odsetek czy innych kosztów dodatkowych, o których powinien poinformować nas bank. Wynika to z Prawa bankowego, które reguluje zasady udzielania kredytów gotówkowych. Inaczej sprawa ma się w przypadku pożyczek, dla których podstawą prawną nie jest Prawo Bankowe, a Kodeks Cywilny. Z jego zapisów wynika, że zaciągnięcie pożyczki gotówkowej może, ale nie musi być obarczone opłatami. W praktyce jednak niemal każda pożyczka udzielana przez banki oznacza spłatę zaciągniętego zobowiązania powiększonego o odsetki czy prowizję.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka na podróż?

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego w banku warto w pierwszej kolejności sprawdzić, która oferta wyróżnia się najbardziej korzystnymi warunkami umowy. Przy wyborze produktu finansowego warto zwrócić uwagę nie tylko na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz wysokość prowizji, ale również okres spłaty długu. Spłacanie kredytu najczęściej rozłożone jest na kilka lat, natomiast uregulowanie należności z tytułu wzięcia pożyczki nierzadko zamyka się w okresie kilkanaście miesięcy, co może oznaczać wyższe raty oraz wyższe RRSO, choć niekoniecznie. Warto zainteresować się usługami Alior Banku, który w swojej ofercie posiada m.in. promocyjne kredyty gotówkowe na bardzo korzystnych warunkach, które można wykorzystać jako źródło finansowania naszych podróży.

Kredyt gotówkowy na podróż – zdolność kredytowa

Aby myśleć o pozytywnym rozpatrzeniu przez bank wniosku o kredyt gotówkowy, należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Banki weryfikując naszą płynność finansową, a co za tym idzie, zdolność do terminowej spłaty zobowiązania, zabezpieczają się na wypadek naszej niewypłacalności. Do wzięcia kredytu w banku najczęściej potrzebne jest zaświadczenie o stałych dochodach czy też czysta historia w BIK.