Rosnące ceny prądu w Polsce

Z roku na rok nasze rachunki za prąd systematycznie rosną. Niestety prognozy na 2023 rok nie są optymistyczne, bowiem według szacunków koszty energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 70%. Dlaczego? Ponad 75% energii w Polsce pochodzi z węgla kamiennego oraz węgla brunatnego, którego ceny nieustannie idą w górę. Ponadto coraz częściej mówi się o problemach z dostępnością surowca. Rosną również koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz ceny gazu.
Nic więc dziwnego, że każdy z nas stara się znaleźć sposób na oszczędzenie prądu, a tym samym zmniejszenie rachunków. W rezultacie również, odpowiednio gospodarując energią we własnym domu, przyczyniamy się do zadbania o środowisko naturalne. 

Inteligentny dom a ekologia – popularne rozwiązania

Nasza świadomość ekologiczna nieustannie rośnie. Segregujemy śmieci, używamy wielorazowych toreb na zakupy, częściej sięgamy po samochody elektryczne lub hybrydowe, decydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, staramy się mądrze podchodzić do kupowania odzieży. Decydując się na inteligentny dom wiemy, że pozwoli nam on na efektywne gospodarowanie energią dzięki zarządzaniu ogrzewaniem, oświetleniem, urządzeniami elektrycznymi.

Jakie inteligentne rozwiązania pomogą nam w codziennym oszczędzaniu i dbaniu o aspekty ekologiczne?

  • Inteligentne gniazdka

Dzięki zastosowaniu inteligentnych gniazdek, którymi możemy sterować za pomocą smartfona lub głosowo. W ten sposób możemy w łatwy sposób odłączać nieużywane sprzęty elektroniczne od prądu, by te będąc w stanie uśpienia nie pobierały niepotrzebnej energii. Nie wstając z łóżka lub kanapy za pomocą jednego kliknięcia możemy odłączyć sprzęty w drugiej części domu.

  • Inteligentne oświetlenie

Jednym z najpopularniejszych sposobów oszczędzania energii elektrycznej jest wyłączanie świateł w pomieszczeniach, w których nas nie ma. Nie zawsze jest to proste- dziecko zapomni wyłączyć światło w swoim pokoju, zostawimy oświetloną garderobę wyjeżdżając na wakacje lub pośpiesznie opuszczając dom rano. Dzięki inteligentnemu oświetleniu możemy w każdym momencie, nawet, gdy nas nie ma w domu, głosowo lub w aplikacji włączyć i wyłączyć światło we wskazanym pokoju lub całym domu. Jest to również doskonały sposób na symulowanie naszej obecności, gdy przebywamy na wakacjach.

  • Napędy do rolet zewnętrznych

Automatyczne rolety zewnętrzne, którymi możemy sterować zdalnie mogą pomóc nam utrzymać w naszym domu odpowiednią temperaturę zarówno latem jak i zimą. Możemy połączyć je z centralą, czujnikami nasłonecznienia, które sprawią, że w momencie, gdy słońce będzie zbyt intensywnie grzać, rolety same się zasłonią. Wówczas możemy wrócić do przyjemnie chłodnych pomieszczeń i nie myślimy o uruchomieniu klimatyzatora lub wentylatorów.

Jednym z najciekawszych rozwiązań są ekologiczne napędy Somfy Oximo Solar io, które nie potrzebują podłączenia do zasilania. Mają bowiem panel solarny i akumulator, które zmieniają energię słoneczną na prąd i gromadzą go, by napęd mógł działać nawet jeśli przez 45 dni nie zaświeciłoby słońce.

  • Inteligentne termostaty i głowice termostatyczne

To kolejne rozwiązanie, które pozwala nam na utrzymanie w domu odpowiedniej temperatury. Dzięki nim możemy ustawić pożądaną temperaturę, inną w każdym pomieszczeniu, w efekcie czego grzejniki nie będą pracować cały czas, a uruchamiać się tylko wówczas, gdy w danym pokoju spadnie temperatura. 

Inteligentny dom- czy to się opłaca?

Skomponowanie inteligentnego domu może odbywać się stopniowo. Nie musimy od razu stosować wszystkich rozwiązań, a budować sobie swój własny inteligentny system możemy krok po kroku. Ceny tego rodzaju rozwiązań również mocno różnią się od tych sprzed kilku lat, gdy dostępność produktów była mniejsza, a ich koszty były większe. Łatwo przekonać się, że nawet wprowadzenie jednego rozwiązania może znacząco zmienić naszą codzienność.

Jednym z liderów na rynku inteligentnych systemów jest firma Somfy, która działa już ponad 50 lat. Każdego dnia około 500 inżynierów firmy opracowuje rozwiązania, które mają za zadanie podnieść nasz komfort, bezpieczeństwo oraz pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.