Serce nie sługa?

Każdego roku na terenie samej Wielkiej Brytanii  z powodu zawału serca albo udaru umiera ponad 84 tys. osób . Jak podaje Public Health England, prawie 80% zawałów i udarów u osób poniżej 75. roku życia można by uniknąć, gdyby zareagować odpowiednio wcześnie.

Kluczowa jest zmiana nawyków: rzucenie palenia, zdrowa dieta i aktywność fizyczna. To właśnie z powodu nieodpowiedniego stylu życia, cztery na pięć dorosłych osób zagrożonych jest przedwczesną śmiercią.

Do zmiany nawyków ma zachęcać internetowy Test wieku serca (The Heart Age Test), który za pomocą algorytmu określa jak „stare” jest twoje serce w porównaniu z twoim wiekiem w metryczce, przewiduje długość życia i określa ryzyko zawału lub udaru.

Wśród Brytyjczyków test robi furorę - wykonało go już prawie 2 mln osób! Jak się okazuje 78% uczestników badania ma "za stare" serce (wiek serca jest wyższy niż ich faktyczny wiek), co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Wśród nich 34% miało serce starsze o 5 lat,  a 14% o co najmniej 10 lat.

 

Test wieku serca

The Heart Age Test jest bezpłatny, dostępny w wersji anglojęzycznej, obejmuje 16 pytań, a jego wykonanie zajmuje ok. 2-3 minuty. Przeznaczony jest dla osób powyżej 30 roku życia.  Pojawiają się w nim standardowe pytania o wiek, wagę, rodzinne obciążenia i choroby przewlekłe. Warto przed testem zmierzyć ciśnienie i znać aktualne wyniki badań cholesterolu. Test bierze pod uwagę BMI, styl życia i uzależnienia.

The Heart Age Test nie może być traktowany jako narzędzie  diagnostyczne, ale przydaje się w roli  katalizatora zmian na lepsze. Otrzymane wyniki działają na wyobraźnię…

 

Wrażenia: skuteczny!

Test przeprowadziliśmy w redakcji Focus.pl. Wyniki? Byliśmy zgodni, że to dość mocne doświadczenie, gdy dowiadujesz się, że twoje serce jest od ciebie starsze o 10 lat, a przewidywana długość twojego życia jest zdecydowanie krótsza od oczekiwanej. Strona internetowa bez ogródek informuje cię, że „osoba o podobnych predyspozycjach dożywa przeciętnie 67 lat”. Krócej niż myślałeś…

Ale  The Heart Age Test nie tylko straszy, ale też tłumaczy, jak dany czynnik wpływa na stan twojego serca i układu krążenia. Podaje konkretne porady zachęcające do zmiany nawyków. Np.  „Najważniejszym krokiem, jaki powinieneś zrobić dla swojego zdrowia jest rzucenie palenia. Rok po zerwaniu z nałogiem, ryzyko chorób serca zmniejsza się o połowę!”.  Albo: „Aktywność fizyczna - tygodniowo co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych, takich jak jazda na rowerze lub szybki marsz - może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu”.

 

Jak odmłodzić serce?

Nie wszystko stracone. Jeśli chcesz “odmłodzić” serce:

 • rzucić palenie,
 • ćwicz co najmniej 150 minut/tygodniowo,
 • zarządzaj swoją wagą,
 • wprowadź do diety więcej błonnika,
 • ogranicz ilość tłuszczów nasyconych,
 • jedz owoce i warzywa pięć razy dziennie,
 • ogranicz ilość soli,
 • jedz więcej ryb,
 • ogranicz ilość alkoholu.

  Źródło: NHS Choices

 

Sprawdź wiek swojego serca

Test jest dostępny tutaj: THE HEART AGE TEST >>>

Na podstawie: www.bbc.com