Humbaki nie przestają zadziwiać naukowców, którzy znajdują coraz więcej dowodów na to, że u tych wielkich ssaków morskich zachodzą złożone procesy myślowe, są zdolne do podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów oraz komunikacji. Naukowcy obserwują setki incydentów, w których humbaki zdają się chronić inne zwierzęta przed atakami orek oceanicznych.
 

A teraz wysiłki, by chronić humbaki przed ich najgroźniejszym wrogiem – czyli ludźmi – zaczęły przynosić efekty. Amerykańska agencja NOAA ogłosiła, że większość populacji humbaków, które były na skraju wyginięcia, będzie usuwana z listy zagrożonych gatunków.
 

Ta nowina, opisana przez NOAA jako „prawdziwa ekologiczna historia sukcesu”, pojawia się po 40 latach federalnej ochrony, dzięki której populacja humbaków ponownie wzrosła.

Na liście zagrożonych gatunków nadal znajdują się 4 z 14 osobnych segmentów populacji, a jeden – pływacz szary, który żywi się wzdłuż wybrzeża Kalifornii w okresie jesiennym i letnim – nadal jest uważany za zagrożony. Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej zaleciło rządowi USA, by „zwrócił uwagę na olbrzymi wzrost liczby wielorybów, jakie zaplątują się w sieci rybackie rozstawione wzdłuż Zachodniego Wybrzeża.
 

W ramach uczczenia tej wiekopomnej wiadomości, a także by przypomnieć nam, ile jeszcze jest do stracenia, prezentujemy galerię naszych ulubionych zdjęć humbaków.
 

Tekst: Mark Strauss
 

Źródło: National Geographic News


Obejrzyjcie kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować"! Tym razem odkrywamy skarby w zatopionym kamieniołomie.