Projekcjom towarzyszyć będą m.in. spotkania z reżyserami oraz autorami publikacji Wydawnictwa Czarne oraz spotkanie autorskie z mistrzem dokumentu. Nie zabraknie też konkursów dla publiczności. V MFFD HUMANDOC – KINO NIE OBOJĘTNE
Festiwal HumanDOC otworzy film „Jalalabad. Miasto Miłości”/”Love city. Jalalabad”. Historia cieszącego się międzynarodowym uznaniem filmowca i artysty - George Gittoes, który zdecydował, że zwyczajne dokumentowanie tego, co dzieje się przed naszymi oczyma, nie jest wystarczające. Ten odważny dokument pokazuje, jak młodzież odrzuca walkę zbrojną i zwraca się ku filmom i sztuce, jako alternatywnym metodom zapewniania pokoju i szans rozwoju w targanym wojną Afganistanie.
 
Mocnym punktem tegorocznego HumanDOC będzie film „Allepo. Notatki z ciemności.” obraz o skali przemocy, pogardy dla ludzkiej godności i wolności obywatelskich stosowanej przez aktualny reżim polityczny w Syrii. Film jest dziełem laureata Grand Press Photo za reportaż „Cena nadziei Syryjczyków” i Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Chicago w 2009 roku - Wojciecha Szumowskiego.
 
Film „Dobroczyńcy” opowiada historię reżyserki Chloe Ruthven, dojrzałej kobiety odkrywającej historię członków swojej rodziny - byłych pracowników humanitarnych w Palestynie. W swoich dokumentach autorka zawsze stara się poprzez osobiste historie ukazać szerszy kontekst społeczny. Tym razem naświetla ona ukryte skutki pomocy zagranicznej w rejonie Palestyny. Widzowie festiwalu w Warszawie i Poznaniu będą również mieli okazję wzięcia udziału w spotkaniu z autorką filmu.
 
Na koniec wspaniały finisz: pokaz specjalny filmu Erica Meroli - „Burzynski: Rak to poważny biznes, część II” opowiadający o tajnych działaniach grupy naukowców dążących do ujawnienia nowego alternatywnego leku na raka. To kontynuacja pierwszej części filmu Burzyński - historii lekarza, który wygrał największa, najbardziej intrygującą i prawdopodobnie najbardziej zawiłą w historii USA batalię prawną z Amerykańską Agencją Żywności i Leków (FDA). Już po raz piąty najlepsze filmy dokumentalne o tematyce międzynarodowej będzie można obejrzeć dzięki wsparciu programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
 
Jak co roku część filmów w wersji dostosowanej do potrzeb osób z wadami wzroku i słuchu zostanie zaprezentowana w internecie – na platformie KINOPLEX.pl. Mecenasem pokazów jest Bank Zachodni WBK.
 
FESTIWAL MOŻLIWOŚCI
Poza niezwykle szeroką ofertą najlepszych filmów o tematyce globalnej z całego świata, festiwal daje widzom szansę aktywnego uczestnictwa w inspirujących spotkaniach, debatach i warsztatach. Między pokazami będzie można porozmawiać z zagranicznymi i polskimi reżyserami, znanymi reporterami i autorami książek z Wydawnictwa Czarne oraz rozwinąć swoje umiejętności podczas spotkania autorskiego z mistrzem dokumentu, prowadzonego w tym roku polską dokumentalistkę Ewę Ewart. Bilety na pokazy są w cenie zaledwie 8 zł, a ponadto wiele wejściówek już wkrótce będzie można wygrać w konkursach na Facebooku. Warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące są otwarte i bezpłatne.
 
W trakcie V MFFD HumanDOC rozstrzygnięcie będzie też miał konkurs fotograficzny „Świat różnorodnych szerokości”, a zwycięskie fotografie będzie można obejrzeć w Kinotece.
 
W tym roku Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.
 
KINO, KTÓRE TOWARZYSZY CI WSZĘDZIE – POKAZY NA KINOPLEX!
 Tegoroczna edycja Festiwalu HumanDOC odbywać się będzie równolegle w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Wybrane filmy festiwalowe widzowie w całym kraju będą mogli oglądać za pomocą internetowej platformy filmowej KINOPLEX.pl. Dodatkową atrakcją dla fanów HumanDOC będzie jubileuszowy przegląd najlepszych filmów festiwalu z ostatnich 5-ciu lat, który ruszy już w grudniu.
 
Szczegóły na: www.humandoc.net