Takie miasta jak Rotterdam, Amsterdam czy Eindhoven obfitują w liczne zabytki i muzea. Holenderskie muzea odwiedza rocznie niemal 30 mln turystów. Kraj liczy 1728 muzeów – to największe zagęszczenie muzeów na tak małym obszarze w świecie. W popularności odwiedzin gości zagranicznych króluje Rijksmuseum, czyli Muzeum Narodowe Amsterdamu. Muzeum działa od ponad dwustu lat i jest to zdecydowanie jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach muzeów na świecie. Za nim kolejno znajdują się: muzeum Van Gogha, znajdujący się w centrum Amsterdamu Rembrandthuis, dom Anny Frank, skansen Zaanse Schans, Hermitage, dom Maurycego Oranskiego (Mauritshuis) i Kröller-Müller Museum oraz Sexmuseum – jedna z wizytówek Amsterdamu.

Rembrandthuis, czyli Dom Rembrandta, to jedno z ciekawszych amsterdamskich muzeów – w całości poświęcone wielkiemu malarzowi. Co ciekawe, mieści się w budynku, w którym Rembrandt van Rijn rzeczywiście mieszkał i pracował w latach 1639-1658. Dom, poddany gruntownej renowacji, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz wygląda obecnie tak, jak za życia artysty. We wnętrzach Rembrandthuis można obejrzeć wspaniałą kolekcję rycin mistrza, prace malarzy współczesnych Rembrandtowi oraz jego uczniów, a także nauczyciela Pietera Lastmana.

Rembrandt w Warszawie

Dwa dzieła Rembrandta można na stałe podziwiać również w naszej stolicy. Tzw. „Mona Lisa z Warszawy, czyli „Dziewczyna w ramie obrazu” pędzla Rembrandta van Rijna ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, i towarzyszący mu drugi obraz „Uczony przy pulpicie” to dwa najcenniejsze obiekty z zamkowej kolekcji. Są to jednocześnie jedne z kilku najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Oba dzieła będzie można podziwiać podczas wystawy czasowej przybliżającej złoty wiek Holandii w XVII w.

„Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”

Wystawa „Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy” ma na celu zaprezentować historyczno-kulturowy kontekst twórczości jednego z największych artystów w historii światowego malarstwa. Wokół obrazów i rycin Rembrandta jest zgromadzonych ponad dwieście obiektów sztuki, w tym: obrazy holenderskich mistrzów z polskich i zagranicznych kolekcji. Oglądać można również sławną ceramikę z Delft, mapy, złote medale, meble i inne przedmioty codziennego użytku. Na ekspozycji znajdują się trzy pejzaże ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie autorstwa najwybitniejszych pejzażystów holenderskich, m.in. Cisza morska Willema van de Velde Młodszego. Przewodnikiem po Holandii XVII wieku jest sam Rembrandt, którego ryciny prowadzą widza przez kolejne części wystawy zatytułowane – Władza, Wojna, Krajobraz, Kolonie, Nauka, Religia i Filozofia, Dom Mieszczański, Kultura i Sztuka oraz Rozrywka.

Wystawę można oglądać tylko do 19 września.