W tegorocznym programie PLANETE DOC REVIEW znajdzie się ponad 150 filmów w 15 sekcjach tematycznych, w tym nowości z Berlinale i Sundance.

Na szczególną uwagę zasługują festiwalowe wydarzenia dla profesjonalistów ze świata filmu. Przyjazd Wernera Herzoga ma szansę stać się branżowym wydarzeniem roku. Jego mistrzowski wykład (masterclass) prowadzony przez Michała Chacińskiego i Pamelę Cohn odbędzie się w sobotę 8 maja w warszawskiej Kinotece. Jest to wyjątkowa okazja – o przyjazd tego twórcy zabiegają największe festiwale świata. Również publiczność festiwalu będzie miała okazję spotkać się z reżyserem w Kinotece po projekcjach jego filmów 7 i 8 maja.

Uzupełnieniem wykładu mistrzowskiego będzie wydanie ukazującego się w nowej serii PLANETE DOC REVIEW boxu DVD „Świat według Wernera Herzoga” zawierającego 14 filmów dokumentalnych reżysera oraz książki – zbioru esejów na temat jego sztuki filmowej, wydanej w popularnej serii „Przewodnik Krytyki Politycznej”. 

Po zeszłorocznym sukcesie frekwencyjnym sekcji filmowej „Anima doc”, poświęconej animowanym filmom dokumentalnym, w tym roku festiwal PLANETE DOC REVIEW zostanie wzbogacony o konkurs filmów animowanych.  Specjalnym gościem będzie nagrodzony Oscarem w 2003 roku duński reżyser Martin Strange-Hansen. Reżyser jest pionierem w wykorzystywaniu nowych mediów. Kilkadziesiąt lat temu filmowcy musieli nauczyć się przenosić obraz z wielkiego ekranu kinowego na mały ekran telewizora. Dziś, wraz z rozwojem technologii, ekrany stają się coraz mniejsze i bardziej poręczne. Martin Strange-Hansen wykorzystuje możliwości telefonów komórkowych i przekracza ich ograniczenia. Swoim doświadczeniem i wiedzą podzieli się w rozmowie prowadzonej przez Mirosława Filiciaka w niedzielę 9 maja. Spotkanie poprzedzone będzie prezentacją serii filmów „Pinly i Flau”. Te niezwykłe 3-minutowe animacje na telefon komórkowy powstały na podstawie wstydliwych 100 historii z życia nastolatków.

 

W piątek 14 maja zapraszamy na 3-godzinne warsztaty z francuskim reżyserem Nicolasem Philibertem, którego znamy w Polsce z filmu „Być i mieć” uhonorowanego Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. Jego nowy film „Nénette” okazał się rewelacją tegorocznego Berlinale. Oprócz nowego filmu reżysera, w ramach programu festiwalu będzie można zobaczyć jego „Być i mieć”, „Każda mała rzecz” i „Miasto Louvre”. 

 

W sobotę 15 maja, Michał Chaciński i Jean Perret (dyrektor festiwalu Visions du Réel w Nyon) poprowadzą spotkanie z Alanem Berlinerem. Berliner jest nie tylko reżyserem, ale też uznanym fotografem i autorem instalacji. Zdobył trzy razy Emmy Award, Nagrodę Krytyków Filmowych na Berlinale w 1997 roku, jego prace wystawiane były w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (popularna MoMA). Jest nauczycielem w Szkole Nowych Nauk Społecznych w Nowym Jorku, gdzie prowadzi kurs zatytułowany „Eksperymenty w czasie, świetle i ruchu”. Jest niezwykle charyzmatycznym pedagogiem. Ma w swym dorobku 5 filmów, które będzie można zobaczyć na festiwalu. 

Wszystkie wykłady mistrzowskie są organizowane we współpracy z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Zgłoszenia profesjonalistów, studentów i dziennikarzy na wykłady mistrzowskie, zawierające pełną informację o działalności zawodowej i/lub naukowej, należy wysyłać na adres masterclass@docreview.pl, podając w nagłówku maila jakiego wykładu mail dotyczy. Organizatorzy przygotowali 120 miejsc na każdy z wykładów dla zgłaszających się profesjonalistów. W ramach wolnych miejsc będzie można kupić bilet wstępu w kasach Kinoteki od 3 maja. 

Zgłoszenia profesjonalistów, studentów i dziennikarzy w sprawie akredytacji proszę przesyłać na adres akredytacje@docreview.pl

Mecenasem festiwalu jest Bank Millennium, a głównym Partnerem kanał dokumentalny PLANETE. 

Pełny program tegorocznej edycji jest dostępny na www.docreview.pl

Przedsprzedaż biletów rusza 3 maja w warszawskiej Kinotece.