Trzecia edycja festiwalu skupiona będzie wokół Słońca, jako najgorętszej i wyjątkowo aktywnej w 2014 roku gwiazdy. Uczestnicy wezmą udział m.in. w widowisku artystycznym „Kosmos ogniem pisany” (spektakl teatralno-cyrkowy), multimedialnym show „The Best of The Sun”, warsztatach kuchni molekularnej, seansach astronomicznych w mobilnym planetarium Astro Arena oraz licznych obserwacjach nieba i słońca, zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych. Dla dzieci i rodzin przygotowano wiele zabaw, gier i konkursów, które pozwolą spędzić miło czas i przybliżą zagadnienia związane z kosmosem i nauką. Oprócz warsztatów z automatyki i robotyki oraz doświadczeń fizycznych, każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach cyrkowych, wokalnych oraz spróbować sterowania łazikiem marsjańskim.

Astro-Festiwal to święto fanów astronomii. Po raz trzeci jego miłośnicy będą mogli się spotkać, by wspólnie rozmawiać o swojej pasji – kosmosie. Nie zabraknie spotkań z interesującymi ludźmi, będą prelekcje naukowe oraz liczne atrakcje, zwłaszcza dla najmłodszych fanów astronomii. Dla fanów muzyki przygotowaliśmy specjalne koncerty w gwiezdnym klimacie. Będzie alternatywna muzyka rockowa Tomka Makowieckiego, ale także nocny koncert Józefa Skrzeka w klimatach elektronicznych, który przybliży nas do wszechświata. – mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam na tę wyjątkową, rodzinną imprezę i życzę dobrej zabawy. – dodaje.

Ważną częścią Astro-Festiwalu są wykłady dla szerokiej publiczności przygotowane przez cenioną w środowisku kadrę naukową. Tym razem podczas prelekcji słuchacze dowiedzą się między innymi, jaki wpływ na organizm człowieka ma Słońce, jak działa Zegar Słoneczny, a także czy obecne maksimum aktywności Słońca może być ostatnim. Wśród gości znajdą się: Michelle B. Larson – dyrektor Planetarium Adlera w Chicago, USA, prof. Krzysztof Górski – JLP/NASA, Charles Lawrence – JPL/NASA, Graca Rocha – JPL/NASA, Anthony Banday – Inst. de Recherche en Astrophique Toulouse, dr Krzysztof Przegiętka oraz Sebastian Soberski z Instytutu UMK w Toruniu, mgr astronomii Wiesław Skórzyński, dr Artur Markowski, lekarz medycyny estetycznej.

O godzinie 23:00 rozpoczną się nocne obserwacje, których główną atrakcją będzie polowanie na Księżyc, Marsa, Saturna oraz gwiazdę Kujawsko-Pomorskiego: Mizara i Alkora. Równocześnie odbywać się będzie spotkanie z gwiazdą specjalną wieczoru - gen. Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i jedynym polskim kosmonautą, który opowie o swoich kosmicznych doświadczeniach, odpowie na pytania oraz rozda autografy. Spotkanie z kosmonautą zakończy się o północy.
Szczegółowe informacje wraz z pełnym programem wydarzenia znajdują się na stronie internetowej www.astro-festiwal.pl
Astro-Festiwal to cykliczna impreza plenerowa organizowana w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego, Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną oraz we współpracy ze Starostą Golubsko-Dobrzyńskim Wojciechem Kwiatkowskim oraz Zamkiem Golubskim, zarządzanym przez Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego.