Dobra sytuacja panuje w większości kraju z wyjątkiem regionów Ile-de-France, Majotty i Gujany. Tam odnotowano największą liczbę zakażonych koronawirusem. W tych regionach wciąż obowiązywać będą ostrzejsze ograniczenia, a zakazy na razie nie zostaną zdjęte.

Najważniejszym ułatwieniem, jakie wejdzie w życie od 2 czerwca w większości Francji, jest zniesienie ograniczenia przemieszczania się na ternie kraju w odległości do 100 km od miejsca zamieszkania.

Tego samego dnia otwarte zostaną także restauracje, kawiarnie i bary. W lokalach i ogródkach zachowane muszą zostać odpowiednie odstępy, a pracownicy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Maseczki muszą także zakładać klienci, ale tylko wtedy, kiedy przemieszczają się po lokalu.

W regionach, gdzie sytuacja epidemiczna jest groźniejsza – czyli tzw. „strefach pomarańczowych” – otwarte mogą być tylko lokale z ogródkami.

 

Parki, baseny, szkoły

Otwarte zostaną także miejskie parki, plaże, muzea i zabytki. Kolejna grupa podmiotów, które doczekały się otwarcia, to obiekty sportowe – baseny i hale sportowe, a także hale widowiskowe, teatry i parki rozrywki.

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń zapowiedziano na 22 czerwca. Wtedy najpewniej zostaną otwarte powyższe obiekty w strefach pomarańczowych, a w zielonych – czyli bezpiecznych – rejonach działalność wznowią kina.

Ważnym krokiem jest przywrócenie działania szkół średnich. W pierwszym etapie wznowiono pracę szkół podstawowych, choć zalecono aby tam, gdzie to jest możliwe kontynuować nauczanie zdalne. Z takiej możliwości wciąż korzysta większość uczniów podstawówek: 78 proc. ze strefy zielonej i 86 proc. z pomarańczowej.

Podobnie zapewne będzie z uczniami gimnazjów i liceów, którzy mogą wracać na stacjonarne zajęcia od 2 czerwca.

Francuskie ministerstwo oświaty zdecydowało już o odwołaniu tegorocznych ustnych egzaminów maturalnych, które tam odbywają się w przedostatniej klasie szkoły średniej.

 

Epidemia odpuszcza

Francuski minister zdrowia Olivier Véran poinformował, że  wskaźnik R, obrazujący liczbę osób, jaką zakaża jeden chory, od ponad miesiąca utrzymuje się na poziomie poniżej 1. Także liczba pozytywnych wyników testów w kierunku COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, wynosi obecnie zaledwie 6,14.

We Francji od początku pandemii potwierdzono ponad 186 tys. zakażeń. Zmarło 28 665 osób.