Co się stanie, gdy fotograf National Geographic Polska wpadnie na szalony pomysł? Powstanie FotoCamp – Festiwal Fotografii, Podróży i Reportażu – impreza inna niż wszystkie. Niby festiwal, ale zdecydowanie w bardziej otwartej konwencji.

– Raczej niechętnie używam określenia festiwal. Od początku bardziej pasowało mi słowo "wszechnica", czy spotkania twórcze pozwalające na wymianę myśli, idei, doświadczeń. Panuje tu luźna atmosfera, co nie znaczy, że nie poruszamy trudnych tematów, bo bywa, że wszyscy mamy oczy pełne łez – mówi sam pomysłodawca i szef FotoCamp Marek Arcimowicz.

Fot. FotoCamp

Fot. Mocny Kadr

DNA FotoCamp to fotografowie związani z National Geographic Polska, których twórczość odpowiada filozofii żółtej ramki, tacy jak: Marcin Zaborowski, Paweł Młodkowski, Mikołaj Nowacki czy Adam Brzoza. To trzon festiwalu. Z kolei dzięki przedstawicielom redakcji uczestnicy mogą dowiedzieć się, jak przebiega proces tworzenia materiałów dziennikarskich i czym różni się National Geographic od innych magazynów. Tak zwani „przyjaciele festiwalu”, między innymi Joanna Kinowska, Marcin Zaborowski i Iwona El Tanbouli-Jabłońska, od pierwszej edycji wspierają i współtworzą FotoCamp i jak mówi Marek Arcimowicz – Bez wsparcia tych kilku bliskich współpracowników, FotoCamp nie doczekałby trzeciej edycji… ale siła przyjaźni zwyciężyła!

Fot. Mocny Kadr

Fot. FotoCamp

Fot. Lucyna Lewandowska

Fot. Małgorzata Telega

Dlaczego FotoCamp jest wyjątkowy? Tu nie istnieje pojęcie dystansu między „gwiazdami fotografii” a uczestnikami. Każdy ma szansę na zdobycie wiedzy, poszerzenie umiejętności, wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych znajomości. Na FotoCamp przybywają największe nazwiska polskiej fotografii. – Na scenie i w trakcie festiwalu gościliśmy rekordową w Polsce liczbę laureatów World Press Photo. W tym roku mamy dwóch laureatów Pulitzera, w tym jednego gościa zagranicznego, który również zgarnął World Press Photo. Od początku wspierają nas tuzy polskiej fotografii takie jak Tomasz Tomaszewski, Tomek Sikora, Robert Wolański, Wojciech Grzędziński… – mówi Marek Arcimowicz.

Zobacz pełną listę gości tegorocznej edycji.

Fot. FotoCamp

Fot. FotoCamp

Fot. Piotr Krawczyński

Fot. Piotr Góryjowski